2023 йилдан бошлаб умумтаълим мактабларида жорий этилиши мўлжалланаётган «Йўл ҳаракати хавфсизлиги хонаси» ва «Йўл ҳаракати қоидаларини ўргатувчи майдон» эскиз лойиҳалари тайёрланди.
Умумтаълим мактабларида йўл ҳаракати қоидаларини ўргатувчи алоҳида синфхоналари ташкил этилади. Бу ҳақида Абдулла Авлоний номидаги миллий-тадқиқот институти хабар берди.
Ички ишлар вазирлигининг Жамоат хавфсизлиги департаменти Йўл ҳаракати хавфсизлиги хизмати Абдулла Авлоний номидаги миллий-тадқиқот институтида малака ошираётган мактаб директорлари учун семинар ташкил этди.
Унда 2023 йилдан бошлаб умумтаълим мактабларида жорий этилиши мўлжалланаётган “Йўл ҳаракати хавфсизлиги хонаси” ва “Йўл ҳаракати қоидаларини ўргатувчи майдон” эскиз лойиҳалари намойиш этилди.
“Мазкур лойиҳаларда мактаб ўқувчиларида ёшликдан йўл ҳаракати кўникмаларини шакллантириш ва бу орқали турли нохуш ҳолатларнинг олдини олиш кўзда тутилган”, дейилади хабарда.
Эслатиб ўтамиз, аввалроқ мактабларда кўнгилли ёшлар иштирокида йўл ҳаракати қоидаларини фаол тарғиб қилувчи “Йўл ҳаракати қоидалари ёш тарғиботчиси” клуби ҳамда “Яшил чироқ” мусобақаси ташкил этилиши маълум қилинганди. Бу бўйича Ҳукуматнинг тегишли қарори билан, Йўл ҳаракати хавфсизлиги хизматининг ҳудудий бошқармаларида мактаблар билан ҳамкорликда хизмат қиладиган катта инспектор лавозими жорий этилди.

Были представлены эскизные проекты «Кабинета безопасности дорожного движения» и «Площадки для обучения правилам дорожного движения», которые планируют внедрить в общеобразовательных школах с 2023 года.
В школах Узбекистана создадут отдельные кабинеты для обучения правилам дорожного движения, сообщает пресс-служба Национального исследовательского института имени Абдуллы Авлони.
16 ноября Национальный исследовательский институт им. Абдуллы Авлони совместно с МНО и СБДД организовали семинар для директоров школ, повышающих квалификацию в институте.
На мероприятии представили эскизные проекты «Кабинета безопасности дорожного движения» и «Площадки для обучения правилам дорожного движения», которые планируют внедрить в общеобразовательных школах с 2023 года.
В данных проектах предусмотрено формирование у школьников навыков дорожного движения с раннего возраста и тем самым предотвращение различных неприятных ситуаций, — говорится в сообщении.
Напомним, что ранее было объявлено, что в школах организуют клуб «Юный пропагандист правил дорожного движения», который активно пропагандирует правила дорожного движения с участием молодежи-добровольцев, а также конкурс «Зеленый свет». Соответствующим решением правительства по этому поводу была введена должность старшего инспектора, который служит в сотрудничестве со школами в территориальных отделах службы безопасности дорожного движения.