Milliy sertifikat pedagoglar attestatsiyasida imtiyoz beradimi? Pedagog kadrlar attestasiyasi bo‘limining telegram kanalida ushbu savolga javob berildi.
Milliy sertifikat pedagoglar attestatsiyasida imtiyoz beradimi?
Savol: Men Surxondaryo viloyati Uzun tumanidagi ixtisoslashtirilgan maktabda tarix fani o‘qituvchisi bo‘lib ishlayman. Savolim 2026 yilda oliy toifa olish uchun navbatdagi-majburiy attestatsiyada qatnashsam, menga milliy sertifikatim uchun maksimall ball beriladimi?
Javob: Yo‘q, berilmaydi.
Amaldagi tartibga ko‘ra, Nizomning 36-bandi: Umumiy o‘rta, o‘rta maxsus va professional ta’lim tashkilotlarining kamida С1 darajadagi milliy yoki unga mos darajadagi xalqaro sertifikatga ega chet (ingliz, fransuz, nemis, ispan, italyan, arab, xitoy, yapon, koreys, turk, fors, pushtu, dari, urdu, hind) tili fani o‘qituvchilariga navbatdagi majburiy attestatsiyada o‘quv fani bo‘yicha malaka sinovidan maksimal 80 ball beriladi hamda ular ushbu malaka sinovidan ozod etiladi.

Даёт ли национальный сертификат преимущество при аттестации педагогов? - Ta’lim / Образование
Даёт ли национальный сертификат преимущество при аттестации педагогов? На этот вопрос ответили в телеграм-канале отдела аттестации педагогических кадров.
Даёт ли национальный сертификат преимущество при аттестации педагогов?
Вопрос: я работаю учителем истории в специализированной школе Узунского района Сурхандарьинской области. Мой вопрос: если я пройду следующую обязательную аттестацию, чтобы получить высшую категорию в 2024 году, мне дадут максимальный балл за мой национальный сертификат?
Ответ: нет.
Согласно действующему Положению, Статья №36 гласит: «Преподавателям иностранного языка (английского, французского, немецкого, испанского, итальянского, арабского, китайского, японского, корейского, турецкого, персидского, пушту, дари, урду, хинди) организации среднего, средне-специального и профессионального образования с национальным или международным сертификатом соответствующего уровня не ниже уровня С1 будет присвоено максимальный балл — 80 баллов на следующей обязательной аттестации квалификационного теста по учебному предмету и они будут освобождены от тестирования».