Узайтирилган қишки таътил кунлари мактабларда ўқувчилар иштирокида тўгараклар ташкил этиладими? Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги ушбу саволга жавоб бериб ўтди.
Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги қишки таътил даврида умумтаълим мактабларида ўқувчилар учун тўгараклар ташкил этиш юзасидан топшириқлар берилмаганлигини маълум қилади.
Вазирлик тасарруфидаги республика ташкилотлари — Болалар кутубхонаси, «Баркамол авлод» болалар мактаби томонидан барча лойиҳалар онлайн тарзда ташкил этилмоқда.
Ҳукуматининг тегишли йиғилиш баёнида белгиланган вазифалардан келиб чиққан ҳолда, қишки таътил давомида ўқувчи-ёшларнинг бўш вақтларини мазмунли ўтказиш мақсадида китоб мутолаасини оширишга қаратилган онлайн интеллектуал викториналар, радио эшиттиришлар ҳамда телекўрсатувлар намойиш этилиши кўзда тутилган.
Шу ўринда вазирлик ҳудудий бўлинмалари ҳамда вазирлик таркибидаги барча таълим муассасалари раҳбарларидан қишки таътил кунлари ўқувчилар иштирокида турли тўгараклар ташкил этилмаслигини шахсий назоратга олишлари сўралади, дейилади вазирлик хабарида.

Организуются ли кружки с участием учащихся в школах во время продленных зимних каникул? В министерстве дошкольного и школьного образования ответили на этот вопрос.
Министерство дошкольного и школьного образования сообщает, что в период зимних каникул заданий по организации кружков для учащихся общеобразовательных школ нет.
Все проекты организованы в режиме онлайн подведомственными министерству республиканскими организациями — детской библиотекой, детской школой «Баркамол авлод».
На основании задач, определенных в протоколе соответствующего заседания правительства, планируется проведение онлайн-интеллектуальных викторин, радиопередач и телепередач, направленных на увеличение чтения книг, с целью содержательного проведения свободного времени учеников и молодежи во время зимних каникул.
Руководителей территориальных подразделений министерства и директоров всех учебных заведений, входящих в состав министерства, просят взять под личный контроль недопущение создания различных кружков с участием учащихся во время зимних каникул, говорится в сообщении министерства.