Bunda tayanch oʻquv rejada 10-11-sinflarga haftasiga bir soatdan qoʻshimcha yuklama kiritiladi.
Shuningdek, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 4-noyabrdagi “Oʻq otish sport turlarini yanada rivojlantirish va ommalashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi PQ-381-sonli qarori bilan maktablarga harbiy poligonlardan foydalanishga ruxsat berildi.
Qarorga koʻra, 2025/2026-oʻquv yilidan boshlab umumiy oʻrta talim muassasalarida chaqiruvga qadar boshlangʻich tayyorgarlik fani oʻquv dasturlari doirasida “Oʻqotar va pnevmatik sport qurollarining taktik-texnik tavsiflari” amaliy mashgʻulotlari kiritilishi belgilandi.
Yaʼni, endilikda maktab oʻquchilari qurol otish boʻyicha amaliy mashgʻulot oʻtaydilar.
Bunda oʻqotar va pnematik sport qurollarining taktik-texnik tavsiflari boʻyicha amaliy mashgulotlarni tashkil etishda, umumiy oʻrta taʼlim muassasalariga oʻzlariga biriktirilgan harbiy qism, muassasalar, harbiy poligonlarning doimiy joylashuv joyidagi oʻquv-moddiy bazasidan begʻaraz asosda foydalanishlariga ruxsat etiladi.

При этом базовая учебная программа включает дополнительную нагрузку в 10-11 классы по часу в неделю.
Также постановлением Президента Республики Узбекистан от 4 ноября 2024 года № ПП-381 “О мерах по дальнейшему развитию и популяризации стрелковых видов спорта” школам разрешено использовать военные полигоны.
Постановлением установлено, что с 2025/2026 учебного года в общеобразовательных учреждениях среднего профессионального образования в рамках учебной программы по предмету “тактико-технические характеристики огнестрельного и пневматического спортивного оружия” будут введены практические занятия.
То есть, школьники будут проходить практические занятия по стрельбе из оружия.
При этом при организации практических занятий по тактико-техническим характеристикам огнестрельного и пневматического спортивного оружия общеобразовательным учреждениям среднего профессионального образования разрешается на безвозмездной основе использовать учебно-материальную базу по месту постоянного дислокации прикрепленных к ним воинских частей, учреждений, военных полигонов