Бугун АОКАда ўтган брифингда масофавий таълим даврида электрон Кундалик платформасидан фойдаланиш юзасидан келиб тушган саволлар юзасидан Халқ таълими вазирлиги Ахборот хизмати рахбари Лайло Рустамова батафсил маълумот берди.
Савол: Онлайн таълим жараёнида фарзандларимнинг Kundalik.com тизимига уйга вазифаларини юклашида муаммолар юзага келмоқда, вақтида юкланмагани уй вазифа учун эса ўқитувчилар томонидан баҳолар пасайтирилмоқда. Шу муаммонинг ечими борми?
Жавоб: Дастлаб айтиш жоизки, Халқ таълими вазирлиги кўплаб мурожаатларни инобатга олган ҳолда ўқитувчи ва ота-оналарга қулайлик туғдириш мақсадида масофавий таълим даври якунига қадар электрон Кундалик платформаси билан боғлиқ бир қатор чеклов ва талабларни бекор қилмоқда.
Юқоридаги саволга қайтадиган бўлсак, эндиликда ўқитувчилар уйга вазифаларни ўқувчи ва ота-оналар билан келишган ҳолда Kundalik.com тизими ёки исталган бошқа ижтимоий тармоқ ва мессенжерлар ёрдамида қабул қилишлари мумкинлигини маълум қиламиз. Бунда телевидение орқали эфирга узатилаётган фанлар доирасида ўқитувчилар томонидан берилаётган уйга вазифалар “Онлайн-мактаб” телевизион дастури орқали эфирга узатилаётган дарсларига мос бўлиши лозим.
Уйга вазифа топширилгандан кейин ўқитувчилар томонидан уларни баҳолаш ва қўйилган баҳоларни Kundalik.com тизимига ёки Kundalik.com жорий қилинмаган мактабларда босма шаклдаги синф журналларига қўйиш учун 5(беш) кун муддат берилади.
Ўқитувчилар онлайн таълим жараёнида ҳам анъанавий мактабдаги сингари баҳолаш тизимини қўллаши мумкин
Савол: Онлайн таълим жараёнида биздан мактаб раҳбарияти кундалик равишда ҳар бир фандан ҳар бир ўқувчини баҳолашни талаб қилмоқда. Баҳолаш жараёнида анъанавий мактабдаги каби йўл тутсак бўладими?
Жавоб: Албатта, онлайн таълим жараёнида ҳам анъанавий мактабдаги сингари баҳолаш тизимини қўллашингиз мумкин.
Яъни, Ўқитувчилар ҳар кунлик уйга вазифаларни белгиланган иш меъёрлари ва вақтлари доирасида, бир кунда кўпи билан 20 (йигирма) фоизини баҳолаши мумкин. Масалан, синфда 35 нафар ўқувчи бўлса, бир кунда 7 нафар ўқувчи уйга вазифа топшириб баҳоланади, кейинги дарс учун кейинги 7 киши баҳоланади ва ҳоказо, ушбу меъёрдан ортиқ ўқувчини баҳолаш ўқитувчининг ўз ихтиёрига кўра, ўқувчи ва ота-оналар билан келишилган ҳолда амалга оширилади.
Шу билан бирга ўқитувчиларимизга масофавий, яъни онлайн шаклдаги таълим даври мобайнида Kundalik.com статистик ҳисоботида “дарсларни ўз вақтида қайд этиш” ва “режалаштириш” кўрсаткичлари ҳисобга олинмаслигини маълум қиламиз!
“Халқ таълими вазирлиги томонидан ушбу кўрсатма хати бугун барча умумтаълим муассасаларига етказилади. Юқорида келтирилган муаммоларни ушбу кўрсатма хати асосида бартараф этишга ҳудудий халқ таълими бошқармалари раҳбарлари ҳамда умумтаълим муассаса директорлари шахсан жавобгар ҳисобланадилар”, – дейилади хабарда.

МНО: Ряд ограничений и требований, связанных с электронной платформой Kundalik, будут отменены до окончания онлайн обучения - Ta’lim / Образование
МНО: Ряд ограничений и требований, связанных с электронной платформой Kundalik, будут отменены до окончания онлайн обучения
На брифинге, состоявшемся сегодня в АИМК, Лайло Рустамова, руководитель Информационной службы Министерства образования, предоставила подробную информацию по вопросам, возникающим в связи с использованием электронного платформы Kundalik в период дистанционного обучения.
masofaviy_talim
Вопрос: В процессе дистанционного обучения у моих детей возникают проблемы с загрузкой домашних заданий в систему Kundalik.com, а учителя снижают оценки за домашние задания, не загруженные вовремя. Есть ли решение этой проблемы?
Ответ: Стоит отметить, что Министерство народного образования сняло ряд ограничений и требований, связанных с платформой «Электронный дневник», до конца периода дистанционного обучения, чтобы облегчить работу учителей и родителей с учетом многочисленных запросов.
Возвращаясь к предыдущему вопросу, мы хотели бы сообщить вам, что учителя теперь могут принимать домашние задания по согласованию с учениками и родителями, используя систему Kundalik.com или любую другую социальную сеть и мессенджер. Домашние задания должны быть соответствовать урокам, транслируемым в программе «Онлайн-школа».
После того как домашние задания заданы, учителям дается 5 (пять) дней, чтобы оценить их и поставить свои оценки в систему Kundalik.com или в печатные классные журналы в школах, которые не включены в Kundalik.com.
Учителя могут использовать ту же систему оценивания в процессе онлайн-обучения, что и в традиционном обучении.
Вопрос: В процессе онлайн-обучения администрация школы требует от нас ежедневно оценивать каждого ученика по каждому предмету. Можем ли мы вести урок как в традиционном образовании в процессе оценивания?
Ответ: Конечно, в процессе онлайн-обучения можно использовать ту же систему оценивания, что и в традиционном образовании.
То есть учителя могут оценивать не более 20 (двадцати) процентов своих ежедневных домашних заданий в рамках установленных рабочих норм и времени . Например, если в классе 35 учеников, 7 учеников будут оцениваться за домашнее задание в один день , следующие 7 человек будут оцениваться за следующий урок и т. д.
В то же время хотим сообщить нашим преподавателям, что в период дистанционного, т.е. онлайн обучения, в статистическом отчете Kundalik.com не учитываются показатели «своевременное ведение журнала» и «планирование» !
«Министерство народного образования сегодня разошлет письмо-инструкцию по всем общеобразовательным школам. Ответственность за устранение вышеуказанных проблем на основании настоящего распоряжения несут руководители районных отделов народного образования и директора общеобразовательных учреждений», — говорится в сообщении.