Shavkat Mirziyoyev raisligidagi videoselektor yig‘ilishida aniq va tabiiy fanlar bo‘yicha virtual laboratoriyalar tashkil etilishi ma’lum qilindi.
Qayd etilishicha, ta’limda sifat va raqobatni ta’minlash uchun raqamlashtirish darajasi oshiriladi. O‘tgan 5 yilda 13 ming 500 dan ortiq kompyuter sinf xonalari 200 mingta zamonaviy kompyuter bilan ta’minlandi. Kelgusi yil yana 2 mingdan ziyod kompyuter sinflari yangilanadi, bunga byudjetdan 400 milliard so‘m beriladi.
Ana shu kompyuterlarga elektron ta’lim kontentlari yuklanib, bolalar uchun mustaqil ta’lim olish imkoniyati oshadi. O‘quvchilar murrakab konsepsiyalarni oson o‘zlashtirishi uchun aniq va tabiiy fanlar bo‘yicha virtual laboratoriyalar tashkil etiladi. Yangi o‘quv yilidan boshlab bunday laboratoriyalar har bir viloyatda 10 tadan maktabda tashkil etiladi.
Shuningdek, maktab tizimida o‘qituvchi o‘z imkoniyati va yutuqlarini, yangi ishlanmalarini e’lon qilishi uchun yagona onlayn platforma yaratilishi aytildi.
Selektorda, shuningdek, O‘zbekistonda o‘quvchisi xalqaro fan olimpiadalarida g‘olib bo‘lgan o‘qituvchilar 150 mln so‘mgacha mukofotlanishi qayd etilgan.

На видеоселекторном совещании под председательством Шавката Мирзиеева было объявлено о создании виртуальных лабораторий по точным и естественным наукам.
Отмечается, что уровень цифровизации будет повышен для обеспечения качества и конкуренции в образовании. За прошедшие 5 лет более 13 тысяч 500 компьютерных классов были оснащены 200 тысячами современных компьютеров. В следующем году будет обновлено более 2 тысяч компьютерных классов, на это из бюджета выделено 400 миллиардов сумов.
Именно на эти компьютеры загружается контент для электронного обучения, что увеличивает шансы детей на самостоятельное обучение. Виртуальные лаборатории по точным и естественным наукам организованы так, чтобы учащиеся могли легко усваивать сложные концепции. С нового учебного года такие лаборатории будут организованы в 10 школах в каждом регионе.
Также было сказано, что в школьной системе будет создана единая онлайн-платформа, на которой учитель сможет объявлять о своих возможностях и достижениях, новых разработках.
В селекторе также отмечено, что учителя, чьи ученики победили на международных предметных олимпиадах в Узбекистане, получат до 150 млн сумов.