Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “Умумий ўрта таълим муассасаларида фаолият юритаётган ўрта махсус маълумотли ўқитувчиларни педагогик стажи асосида сиртқи таълим шакли бўйича олий таълим муассасаларининг бакалавриатига ўқишга қабул қилиш тартиби тўғрисидаги низомни тасдиқлаш ҳақида”ги қарори лойиҳаси эълон қилинди. Бу ҳақда Qalampir.uz нашри хабар бермоқда.
Қарор билан Умумий ўрта таълим муассасаларида фаолият юритаётган олий педагогик маълумотга эга бўлмаган ўқитувчиларни педагогик стажи асосида сиртқи таълим шакли бўйича олий таълим муассасаларининг бакалавриатига ўқишга қабул қилиш тартиби тўғрисидаги низом мувофиқ тасдиқланади.
Низомда белгиланишича, умумтаълим муассасаларининг беш йилдан кам бўлмаган педагогик иш стажига эга бўлган олий педагогик маълумотга эга бўлмаган ўқитувчилари сиртқи таълим шакли бўйича олий таълим муассасаларининг педагогика таълим соҳасига оид бакалавриат таълим йўналишларига улар томонидан тўланадиган базавий тўлов-контракт асосида ўқишга қабул қилинади.
Халқ таълими вазирлиги Таълим сифатини назорат қилиш давлат инспекцияси (нодавлат таълим ташкилотлари бўйича), тасарруфида умумтаълим муассасалари бўлган вазирлик ва идоралар билан биргаликда ҳар йили 1 декабрга қадар тизимида олий маълумотли педагог кадрларга бўлган эҳтиёждан келиб чиққан ҳолда умумтаълим муассасаларида фаолият юритаётган ўқитувчиларни олий таълим муассасаларига ўқишга қабул қилиш юзасидан асосланган таклифларни Ўзбекистон Республикаси таълим муассасаларига ўқишга қабул қилиш бўйича Давлат комиссияси (кейинги ўринларда – Давлат комиссияси деб юритилади)га тақдим этади.
Эҳтиёжга кўра таклифлар ҳудудлар ва таълим йўналишлари кесимида шакллантирилади.
Қарор лойиҳаси билан ушбу саҳифа орқали тўлиқ танишиб чиқишингиз ва ўз фикрингизни билдиришингиз мумкин.

Опубликован проект постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан «Об утверждении положения о порядке приема учителей со средним специальным образованием, работающих в общеобразовательных средних учебных заведениях, в бакалавриат высших учебных заведений на основе педагогического стажа». Об этом сообщает издание Qalampir.uz.
Поставление будет утверждено в соответствии с положением о порядке приема на степень бакалавра высшего образования на основе заочного обучения педагогического опыта учителей, не имеющих высшего педагогического образования в общеобразовательных средних учебных заведениях.
Согласно положению, преподаватели средних учебных заведений, не имеющие высшего педагогического образования со стажем педагогической работы не менее пяти лет, принимаются на обучение в области педагогического образования высших учебных заведений на основе заочного обучения с базовой оплаты-контракта, который оплачивается ими.
Государственная инспекция по контролю качества образования Министерства народного образования (по негосударственным образовательным учреждениям) совместно с министерствами и ведомствами, в ведении которых находятся общеобразовательные учреждения, до 1 декабря каждого года представляет предложения о приеме в высшие учебные заведения Республики Узбекистан исходя из необходимости в Государственную комиссию по приему в образовательные учреждения Республики Узбекистан (далее — Государственная комиссия).
По мере необходимости будут формироваться предложения по регионам и направлениям обучения.
Вы можете ознакомиться подробно с проектом постановления через данную ссылку и высказать свое мнение.