Бу бўйича, Халқ таълими вазирининг 2021-йил 22-июндаги 188-сонли буйруғи қабул қилинди, дея хабар берди Халқ таълим вазирлиги.
Унга кўра, 2021-2022 – ўқув йилидан мактабларда:
- 7-8-9-синфларда – 14 та йўналишда;
- 10-11-синфларда – 15 та йўналишда вариатив ўқув режалар жорий этилади.
Маълумот учун:
Вариатив ўқув режа йўналишлари:
- 7-8-9-синфларда 2020-йилда – 1 та;
- 10-11-синфларда 2019-йилда – 5 та, 2020-йилда – 12 та бўлган.
Вариатив ўқув режа нима ва нима учун у таълим жараёнига тадбиқ қилинди?
Вариатив(ўзгарувчан) ўқув режаларини жорий қилиниши ўқувчиларнинг ўзлари қизиққан фанларни чуқур ўрганишларини, олий ўқув юртига кириш имтиҳонига тайёргарлик кўришларини ва юқори синфларда ўқув жараёнини касбларга йўналтирилган ҳолда ташкил этилишини таъминлайди. Таъкидлаш жоизки, вариатив ўқув режаларининг жорий қилиниши ихтиёрий бўлиб, мактабда танлов синфини ташкил этишда юқори малакали, тажрибали ўқитувчиларнинг мавжудлиги инобатга олинади.

Был принят приказ министра народного образования №188 от 22 июня 2021 года, передаёт министерство народного образования.
Согласно этому приказу в школах с 2021-2022 учебного года:
- 7-8-9-классах – 14 направлений;
- 10-11-классах – будут введены 15 направлений вариативных учебных программ.
Для справок:
Вариативные направления учебной программы: :
- 7-8-9-классах 2020-году – был 1;
- 10-11-классах 2019-году – было 5, 2020-году – 12 направлений.
Что такое вариативная учебная программа и почему она была внедрена в учебный процесс?
Введение вариативных учебных программ обеспечит углубленное изучение учащимися интересующих их предметов, подготовку к вступительным экзаменам в высшие учебные заведения и организацию учебного процесса в старших классах с ориентацией на карьеру. Следует отметить, что введение вариативных учебных программ является добровольным с учетом наличия высококвалифицированных, опытных учителей при организации факультативного занятия в школе.