2022-2023 ўқув йили учун умумтаълим мактабларининг биринчи синфларига онлайн қабул қилиш учун рўйхатдан ўтиш ва ариза бериш жараёни бошланганлиги маълум қилинди.
Қуйида 2022-2023 ўқув йили учун 1 синфга онлайн қабул тартиби видео-йўриқнома билан танишиб чиқишингиз мумкин.
2022-2023 ўқув йили учун умумтаълим мактабларининг 1-синфига қабул жараёнлари 20 июндан бошланди.
Мактабларга бириктирилган микроҳудуд бўйича қабул жараёнлари жорий йилнинг 20 июнидан 31 июлига қадар амалга оширилади.
Умумтаълим мактабларининг ўқувчи ўрни, малакали педагог кадрлар билан таъминланганлиги, синф хоналарининг ўқув мебеллари билан жиҳозланганлигидан келиб чиқиб, умумтаълим мактабларининг бўш ўринларига микроҳудуддан ташқари қўшимча қабул жараёнлари 2022 йилнинг 1-15 август кунлари амалга оширилади.
Шунингдек, ота-оналарга қулайлик яратиш мақсадида Тошкент шаҳри, Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятларнинг марказидаги умумтаълим мактабларида 1-синфга қабул жараёнлари электрон шаклда амалга оширилади.
Қолган ҳудудлар Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятларнинг бошқа туман (шаҳар)ларидаги умумтаълим мактабларида 1-синфга қабул анъанавий шаклда, яъни бевосита мактабда амалга оширилади.
Шу ўринда яна бир бор эслатиб ўтамиз! Амалдаги қонун ҳужжатларига мувофиқ, умумтаълим мактабларининг 1-синфига болалар 7 ёшга тўладиган йилда қабул қилинади.
Яъни, янги 2022-2023 ўқув йилида 2015 йилнинг 1 январидан 31 декабрига қадар туғилган болалар 1-синфга қабул қилинади.

Начался процесс регистрации и подачи заявок на онлайн-прием в 1 классы среднеобразовательных школ на 2022-2023 учебный год.
Ниже вы можете ознакомиться с видео-инструкцией онлайн-приема в 1 класс на 2022-2023 учебный год.
Процесс приема в 1-й класс общеобразовательных школ на 2022-2023 учебный год начался 20 июня.
Процесс приема в школы, прикрепленные к микрорайонам, проводится с 20 июня по 31 июля этого года.
Исходя из укомплектованности квалифицированным преподавательским составом, оснащением учебной мебелью общеобразовательных школ, с 1 по 15 августа 2022 года будет проведён дополнительный набор на вакантные места в общеобразовательных школах.
Кроме того, в целях удобства родителей прием в 1 класс в общеобразовательные школы в центре города Ташкента, Республики Каракалпакстан и областей осуществляется в электронном виде.
Прием в 1-й класс общеобразовательных школ Республики Каракалпакстан и других районов (городов) областей осуществляется традиционным способом, т.е. непосредственно в школе.
Ещё раз напоминаем! Согласно действующему законодательству дети принимаются в 1-й класс общеобразовательных школ в год, когда им исполняется 7 лет.
То есть в новом 2022-2023 учебном году в 1 класс будут приниматься дети, родившиеся в период с 1 января по 31 декабря 2015 года.
Для получения дополнительной информации о процессе поступления вы можете связаться с администрацией школы.