Махсус ижтимоий-эмоционал ўқув соатларида ўқувчилар ўзини тута билиш ва қийин ҳаётий вазиятларни енгиш кўникмаларини шакллантиради.
Президент “Аҳолининг руҳий саломатлигини муҳофаза қилиш хизматини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорни имзолади.
Мактабгача ва мактаб таълими вазирлигига Соғлиқни сақлаш вазирлиги билан биргаликда умумий ўрта таълим муассасаларида махсус ижтимоий-эмоционал ўқув соатлари (Social Emotional Learning, SEL)ни ташкил этиш топширилди.
Янги фан ўқувчиларда ўзини тута билиш ва қийин ҳаётий вазиятларни енгиш кўникмаларини шакллантиришга, депрессив, хавотирли ҳолатлар ва ўз жонига қасд қилиш ҳолатларининг олдини олишга хизмат қилиши кўзда тутилган.
Қарорда, шунингдек, 1 июлдан бошлаб туман (шаҳар) кўп тармоқли марказий поликлиникаларида фаолият юритаётган психиатр ҳамда психиатрия даволаш муассасаларида фаолият юритаётган психиатр, тиббий психолог, психотерапевт ҳамда суицидологларнинг лавозим маошига устама миқдори 25 фоиздан 50 фоизгача ошириш белгиланди.

В школах Узбекистана внедрят новую дисциплину Social Emotional Learning - Ta’lim / Образование
Новая дисциплина будет формировать у учеников навыки самоконтроля и преодоления сложных жизненных ситуаций.
школьные новости Узбекистан
Президент подписал постановление «О мерах по дальнейшему развитию службы охраны психического здоровья населения».
Министерству дошкольного и школьного образования сов­местно с Министерством здравоохранения поручено организовать в учреждениях общего среднего образования новую дисциплину — специальное социально-эмоциональное обучение (Social Emotional Learning, SEL).
Предусматривается, что новая дисциплина будет способствовать формированию у учащихся навыков самокон­троля и преодоления сложных жизненных ситуаций, предупреждению депрессивных, тревожных состояний и суицидов.
Постановлением определено также повысить с 1 июля размер надбавки с 25 до 50% к должностному окладу психиатров, осуществляющих деятельность в районных (городских) многопрофильных центральных поликлиниках, а также психиатров, медицинских психологов, психотерапевтов и суицидологов, осуществляющих деятельность в психиатрических лечебных учреждениях.