Joriy yil 19-iyul kuni qabul qilingan PF-114-sonli Prezident farmoni bilan Hukumatning 2021 yil 19 noyabrdagi «Oliy ta’lim tashkilotlariga kirish imtihonlarida abituriyentlarning ta’lim to‘g‘risidagi hujjatlariga qo‘yilgan baholarini inobatga olish tartibini joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi qarori o‘z kuchini yo‘qotdi.
Bu haqda ta’limga doir yangiliklarni bo‘lishib boruvchi bloger Xushnudbek Xudoyberdiyev ma’lum qildi.
Eslatib o‘tamiz, 2021-yilgi qaror bilan 2023/2024 o‘quv yilidan boshlab abituriyentlarning shahodatnomalaridagi so‘nggi 6 yillik baholarining o‘rtacha ko‘rsatkichi o‘qishga kirishda inobatga olinishi va to‘plangan ballga o‘rtacha baho qo‘shib berilishi kerak edi.
Bunda baholarning o‘rtacha ko‘rsatgichi 6-11-sinflardagi yoki 6-9-sinflar va 1-2-bosqichlardagi yillik baholarning umumiy yig‘indisini o‘qitilgan fanlarga bo‘lish orqali chiqarilishi belgilangan edi.
Mazkur baholar esa ball ko‘rinishida abituriyent to‘plagan umumiy ballga qo‘shilishi rejalashtirilgandi. Biroq ushbu tartibni joriy qilish 2023-yilda yana 2 yilga kechiktirilgan.
114-son farmon bilan esa 2021-yilgi ushbu qaror batamom bekor qilinib, shahodatnomadagi baholar imtihonda inobatga olinmaydigan bo‘ldi.

Будут ли учитываться средние баллы выпускников школ за 6-лет на вступительных экзаменах в вузы? - Ta’lim / Образование
Будут ли учитываться средние баллы выпускников школ за 6-лет на вступительных экзаменах в вузы?
Указом Президента №УП-114, принятым 19 июля текущего года, признано утратившим силу постановление Правительства от 19 ноября 2021 года «О мерах по внедрению порядка учета оценок документов об образовании поступающих при проведении вступительных экзаменов в высшие учебные заведения».
Об этом сообщил блогер, делящийся новостями об образовании, Хушнудбек Худойбердиев.
Напоминаем, что постановлением от 2021 года установлено, что начиная с 2023/2024 учебного года среднее значение оценок абитуриентов за последние 6 лет в их аттестатах должно учитываться при поступлении, а к полученному баллу должна быть добавлена средняя оценка.
Предусматривалось, что среднее значение оценок выводится путём деления общей суммы годовых оценок в 6-11 классах или 6-9 классах и 1-2 этапах на преподаваемые предметы.
Эти оценки планировалось добавить к общему баллу, набранному абитуриентом в виде баллов. Однако внедрение этого порядка было отложено ещё на 2 года в 2023 году.
Планировалось, что эти оценки будут добавлены к общему баллу абитуриента в виде баллов. Однако введение этого порядка было отложено ещё на 2 года в 2023 году.
Постановление №114 полностью отменило это решение 2021 года, и оценки в аттестате больше не будут учитываться на экзамене.