Ҳукумат қарорига (271-сон, 19.05.2022 й.) кўра, 2022/2023 ўқув йилидан давлат мактабларида ўқувчилар учун мактаб формаси тўлиқ жорий этилади (илгари 2024/2025 ўқув йилидан бошлаб жорий этилиши керак эди).
2022 йил 1 июнгача ҳудудлар кесимида 2022/2023 ўқув йилида мактаб формаларига эҳтиёж аниқланади.
Кам таъминланган оилалар фарзандлари учун мактаб формаси маҳаллий бюджет ҳамда “Темир дафтар”, “Аёллар дафтари” ва “Ёшлар дафтари” жамғармалари маблағлари ҳисобидан сотиб олинишида кўмаклашилади.
Шунингдек, 2022 йил 10 августдан ҳар бир туман (шаҳар)да мактаб формаси ишлаб чиқувчиларнинг савдо шохобчалари ташкил этилади.
📌 Эслатиб ўтамиз, давлат мактаблари ўқувчилари учун ягона мактаб формаси шакллари Ҳукуматнинг 15.08.2015 йилдаги 666-сон қарори билан тасдиқланган эди.

С нового учебного года во всех школах будет введена единая форма — фото
В соответствии с Постановлением Правительства (№271 от 19.05.2022 года), с 2022/2023 учебного года школьная форма для учащихся государственных школ будет полностью введена (ранее предполагалось, что она будет введена с 2024/2025 учебного года).
Школьная форма в Узбекистане
До 1 июня 2022 года в разрезе регионов будет определена потребность в школьной форме на 2022/2023 учебный год.
Будет оказано содействие в приобретении школьной формы для детей из малообеспеченных семей за счет средств местного бюджета и фондов «Железной тетради», «Женской тетради» и «Молодежной тетради».
Также, с 10 августа 2022 года в каждом районе (городе) будут созданы торговые точки разработчиков школьной формы.
📌Напомним, что единая школьная форма для учащихся государственных школ была утверждена Постановлением Правительства от 15.08.2015 № 666.