2026/2027-o‘quv yili uchun bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari va ularga mos test sinovi (kasbiy (ijodiy) imtihon) topshiriladigan fanlar majmuasi tasdiqlandi. Bu haqda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi xabar berdi.
2026 yil qabulida faqat fanlar majmuasi tanlanyapti xolos. Bunday vaziyatda ko’plab abituriyentlardan “men falon fanlarni tanlasam, bu kelgusida qaysi yo’nalishlarga to’g’ri keladi?”, degan savollar kelib tushishi tabiiy.
2026/2027-o‘quv yili bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari uchun tasdiqlangan fanlar majmuasi abituriyentlarga qulay shaklda taqdim etilmoqda.
2026-2027 o‘quv yili uchun bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari va ularga mos test sinovi (kasbiy (ijodiy) imtihon) test sinovi topshiriladigan fanlar majmuasi bilan quyida tanishish mumkin:

Утверждён комплекс дисциплин на 2025-2026 учебный год, по которым будет проводиться тестирование в соответствии с направлениями бакалавриата высших учебных заведений республики. Об этом сообщает пресс-служба Министерства высшего образования, науки и инноваций.
Министерством высшего образования, науки и инноваций утвержден комплекс дисциплин, по которым проводится тестирование, соответствующих направлениям бакалавриата высших учебных заведений.
♦ На 2025/2026 учебный год вновь утвержденный комплекс дисциплин по направлениям бакалавриата представляется в удобной для абитуриентов форме.
♦ В приведенном ниже PDF-файле упорядочен набор предметов, по которым будет проводиться тестирование, и вместе с набором предметов можно ознакомиться с соответствующими областями обучения.