Ўзбекистон Республикаси Президентининг тегишли фармойиши билан 2023/2024-ўқув йили учун давлат олий таълим муассасаларига ўқишга қабул қилишнинг давлат буюртмаси (гранти) параметрлари тасдиқланди.
- бакалавр кундузги таълим шаклига – 34 860 нафар;
- магистрлар тайёрлаш бўйича – 8 923 нафар грант ўринлари ажратилди.
Шунга кўра, давлат олий таълим муассасаларига ўқишга қабул қилиш жараёнларини мувофиқлаштириш бўйича давлат комиссияси томонидан:
- умумий давлат гранти асосидаги қабул параметрлари доирасида мақсадли қабул квоталари туман (шаҳар) кесимида;
- ҳамда таълим тиллари бўйича тақсимоти 20 июнга қадар тасдиқланиб, эълон қилинади.
Шунингдек, давлат ОТМларига тўлов-контракт асосидаги квоталар эса:
- тизимида ОТМлар бўлган вазирлик ва идоралар томонидан Иқтисодиёт ва молия вазирлиги ҳамда Олий таълим фан ва инновациялар вазирлиги билан келишган ҳолда;
- молиявий мустақиллик берилган давлат ОТМлари Кузатув кенгашлари томонидан 20 июнга қадар тасдиқланади.

Принято Распоряжение Президента «О параметрах государственного заказа по приему на учебу в государственные высшие образовательные учреждения в 2023/2024 учебном году» (Р-31 от 15.06.2023 года).
В соответствии с Распоряжением, утверждены следующие квоты приема на основе государственного гранта в государственные вузы на 2023/2024 учебный год:
- подготовка бакалавров на дневной форме обучения – в количестве 34 860 человек;
- подготовка магистров – в количестве 8 923 человек.
Министерства и ведомства, имеющие в ведении вузы, а также вузы, которым предоставлена финансовая самостоятельность, утверждают параметры приема на платно-контрактной основе до 20 июня 2023 года.