2022 йил 4 декабр куни ўтказилган математика ва биология фанлари бўйича миллий сертификат имтиҳони натижалари эълон қилинди.
Тест натижалари my.dtm.uz сайтида эълон қилинган бўлиб, талабгорлар “Миллий сертификат” бўлими орқали ўз натижалари билан танишишлари мумкин.
Тест натижаларига кўра энг юқори баллнинг камида 60 фоизини тўплаган талабгорларга электрон шаклдаги сертификат тақдим этилади.
Сертификат эга абитуриентларга ОТМларга киришда мутахассислик фани бўйича қуйидагича балл берилади:
- 60 % дан 86 % гача — максимал баллга нисбатан табақалаштирилган (пропорсионал) балл;
- 86 фоиз ва ундан юқори — максимал балл.
Шунингдек, миллий сертификатга эга абитуриентга тегишли мажбурий фан бўйича энг юқори балл берилади.
«21. Миллий сертификатнинг тегишли даражасига эга математика фани ўқитувчиларига (Ихтисослаштирилган мактабларнинг математика фани ўқитувчиларидан ташқари) улар фаолият олиб бораётган давлат таълим муассасасининг жойлашувига қараб, базавий тариф ставкасига нисбатан шаҳар ҳудудида жойлашган мактабларда 25 фоиз, қишлоқ ҳудудида жойлашган мактабларда 50 фоизгача ҳар ойлик устама ҳақ тўланади».

Объявлены результаты Национального сертификационного экзамена по математике и биологии, состоявшегося 4 декабря 2022 года.
Абитуриенты могут ознакомиться результатами тестовых испытаний на веб-сайте my.dtm.uz, через раздел «Национальный сертификат».
Абитуриентам, набравшим не менее 60 процентов наивысшего балла по результатам тестирования, будет вручен электронный сертификат.
- От 60% до 86% — дифференцированный (пропорциональный) балл по сравнению с максимальным баллом;
- 86 процентов и выше — максимальный балл.
Также абитуриенту с национальным сертификатом будет присвоен высший балл по соответствующему обязательному предмету.
Учителям математики с соответствующим уровнем национального сертификата (кроме учителей математики в специализированных школах) выплачивается ежемесячная надбавка в размере 25% в городских школах и до 50% в сельских школах, в зависимости от местонахождения государственного образовательного учреждения, в котором они работают.