O‘quvchini bir maktabdan boshqasiga o‘tkazish tartibini bilasizmi? Adliya vazirligining Huquqiy axborot kanali bu haqida batafsil ma’lumot berdi.
Ota-onalar o‘z xohishiga ko‘ra o‘quv yilida yoki u tugaganidan so‘ng farzandini bir maktabdan boshqasiga o‘tkazish huquqiga ega.
Bunda bir maktabdan boshqasiga o‘tkazish uchun uning sabablarini ko‘rsatib maktab direktori nomiga ariza beriladi.
Ariza 1 ish kunida ko‘rib chiqiladi va o‘qishni davom ettirish uchun tanlangan maktabga taqdim etish uchun maktabdan ketish taloni beriladi.
Ota-onalar farzandi o‘qishni davom ettirishi uchun tanlangan maktab direktoriga ariza beradi. Arizaga maktabdan ketish taloni ilova qilinadi.
O‘qishni davom ettirish uchun tanlangan maktab direktori ariza va talonni qabul qilgach, shu kunning o‘zida ota-onalarga o‘quvchi ta’lim olayotgan maktabga taqdim etish maktabga kelish talonini beradi.
❗️O‘quvchi o‘qiyotgan maktab direktori maktabga kelish talonini olgach, shu kunning o‘zida o‘quvchini maktab o‘quvchilari safidan chiqarish to‘g‘risida buyruq qabul qiladi.
Maktab direktori mazkur buyruq bilan ota-onalarni tanishtirganligi to‘g‘risida imzo qo‘ydirib, ularga quyidagi hujjatlarni taqdim etadi va hujjatlar berilganligi to‘g‘risida tilxat oladi:
- o‘quvchining maktab o‘quvchilari safidan chiqarilganligi to‘g‘risidagi buyruqdan ko‘chirma;
- o‘quvchining baholar (o‘zlashtirish) tabeli;
o‘quvchining tibbiy kartasi.
O‘qishni davom ettirish uchun tanlangan maktab direktori boshqa maktabdan o‘tkazilayotgan o‘quvchining o‘quv jarayonlaridan chetda qolib ketmasligini ta’minlash uchun barcha zarur choralarni ko‘rishi shart.

Как осуществляется перевод ученика из одной школы в другую? На этот вопрос ответили на канале «Правовая информация».
Родители, по своему усмотрению, имеют право перевести своего ребенка из одной школы в другую в течение учебного года или после его окончания.
При этом подается заявление на имя директора школы с указанием причин перевода из одной школы в другую.
Заявление обрабатывается в течение 1 рабочего дня и выдается талон об окончании школы для представления в школу, выбранную для продолжения обучения.
Родители подают заявление директору выбранной школы, чтобы их ребенок мог продолжить обучение. К заявлению прилагается талон об окончании школы.
После получения заявления и талона директор школы, отобранной для продолжения обучения, выдает родителям талон в школу для предъявления, в которой учится ученик.
❗️После получения учеником приходного талона в школу, в этот же день директор школы подписывает приказ об исключении ученика из рядов школьников в его старой школе.
Директор школы, поставив подпись об ознакомлении родителей с данным приказом, представляет им следующие документы и получает расписку о выдаче документов:
- выписка из приказа об исключении учащегося из рядов школьников;
- табель оценок (успеваемости) ученика;
- медицинская карта ученика.
Директор школы, отобранной для продолжения обучения, должен принять все необходимые меры для того, чтобы учащийся, переводимый из другой школы, не остался в стороне от образовательного процесса.