Умумий ўрта таълим муассасалари учун 2024-2025 ўқув йилига мўлжалланган таянч ўқув режаси тасдиқланди.
Мактабгача ва мактаб таълими вазирининг 94-сонли (26.03.2024 йил) «Умумий ўрта таълим мактаблари учун 2024-2025-ўқув йилига мўлжалланган таянч ўқув режани тасдиқлаш тўғрисида»ги буйруғи эълон қилинди.
- 2024-2025-ўқув йилидан бошлаб, умумий ўрта таълим муассасаларининг 2-синфида “Информатика ва ахборот технологиялари” фани ҳамда 5-синфида “Табиий фан(Science)” фани жорий этилади;
- Мазкур фанлардан дарс берадиган “Биология”, “География” фани ўқитувчилари учун қисқа муддатли ўқув курслари ташкил этилади;
- 2024 йилнинг 30 августига қадар 2024-2025 ўқув йилига мўлжалланган таянч ўқув режадаги янгиликлар ва тушунтириш хатининг мазмун-моҳиятини ҳар бир таълим муассасасига етказиш ҳамда педагогик кенгаш йиғилишларида тарғибот ишларини ташкил этилади.

Утвержден базовый учебный план общеобразовательных учреждений на 2024-2025 учебный год.
Опубликован приказ Министра дошкольного и школьного образования №94 от 26.03.2024 «Об утверждении базовых учебных программ на 2024-2025 учебный год для общеобразовательных школ».
По данному документу:
- С 2024-2025 учебного года в 2 классе общеобразовательных школ будет введён предмет “Информатика и информационные технологии”, а в 5 классе — “Естественные науки”;
- Для преподавателей дисциплин “Биология”, “география” будут организованы краткосрочные курсы;
- До 30 августа 2024 года будет организована информационная работа на заседаниях педагогического совета с доведением до каждого образовательного учреждения содержания новостей и пояснительной записки к базовому учебному плану на 2024-2025 учебный год.