Qanday holatlarda o‘quvchilar yakuniy davlat attestatsiyasi va bosqichli nazoratdan ozod etilishi mumkin? Sahifada ushbu savolga javob berishga harakat qilamiz.
Quyidagi holatlarda o‘quvchilar yakuniy davlat attestatsiyasi va bosqichli nazoratdan ozod etilishi mumkin.
Vazirlar Mahkamasining 2017-yil 15-martdagi 140-son qarori bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta ta’lim to‘g‘risida”gi nizomga ko‘ra tibbiy-maslahat komissiyasining xulosasi va umumta’lim muassasasining pedagogik kengashi qarori bilan o‘quvchilar yakuniy davlat attestatsiyasi va bosqichli nazoratdan ozod etilishi mumkin.
O‘quvchilarga sinfdan sinfga ko‘chirish imtihonlari va yakuniy davlat attestatsiyasidan ozod bo‘lish huquqini beruvchi kasalliklar ro‘yxati Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi hamda Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan belgilanadi.
O‘quvchilarning xalqaro va respublika olimpiadalari, tanlovlari, musobaqalari hamda boshqa ko‘rik-tanlovlardagi ishtiroki yakuniy davlat attestatsiyasi va bosqichli nazorat muddatlariga to‘g‘ri kelib qolgan taqdirda, ular tegishli yakuniy davlat attestatsiyasi va bosqichli nazoratlardan ozod etiladi. Ularning bilimlarini yakuniy baholash va reytingini aniqlash yillik baholar asosida amalga oshiriladi.
Qo‘yida bitiruvchilarii yakuniy davlat attestatsiyasidan ozod qilish huquqini beruvchi kasalliklar ro‘yxati bilan tanishib chiqishingiz mumkin.

В каких случаях учащиеся освобождаются от школьных экзаменов? - Ta’lim / Образование
При каких обстоятельствах учащиеся могут быть освобождены от итоговой государственной аттестации и поэтапного контроля? В данной странице попробуем ответить на этот вопрос.
В каких случаях учащиеся освобождаются от школьных экзаменов?
В следующих случаях учащиеся могут быть освобождены от итоговой государственной аттестации и поэтапного контроля.
Согласно положению «Об общем среднем образовании», утвержденному постановлением Кабинета министров №140 от 15 марта 2017 года, по заключению врачебно-консультативной комиссии и решению педагогического совета общеобразовательного учреждения учащиеся могут быть освобождены от итоговой государственной аттестации и поэтапного контроля.
Перечень заболеваний, по которым учащиеся имеют право на освобождение от сдачи переходных экзаменов и итоговой государственной аттестации, определяется Министерством дошкольного и школьного образования, а также Министерством здравоохранения.
В случае, если участие учащихся в международных и республиканских олимпиадах, конкурсах, конкурсах и других конкурсах совпадает со сроками итоговой государственной аттестации и поэтапного контроля, они освобождаются от соответствующей итоговой государственной аттестации и поэтапного контроля. Окончательная оценка и определение рейтинга их знаний осуществляется на основе годовых оценок.
С перечнем заболеваний, дающих право выпускникам на освобождение от итоговой государственной аттестации, можно ознакомиться ниже.