Uyda yakka tartibda ta’lim olish uchun tayanch o‘quv reja - Ta’lim / Образование
Uzoq vaqt davolanishga muhtoj o‘quvchilarning uyda yakka tartibda ta’lim olishi uchun 2026-2027-o‘quv yiliga mo‘ljallangan tayanch o‘quv rejalarini tasdiqlash to‘g‘risida Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2026 yil 29-iyuldagi 276-sonli buyrug‘i e’lon qilindi.
Uyda yakka tartibda ta’lim olish uchun tayanch o‘quv reja
O‘quv jarayonini tashkil etish 0‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2017-yil 15-martdagi 140-son qarori bilan tasdiqlangan Umumiy o‘rta ta’lim to‘g‘risidagi nizomga muvofiq amalga oshiriladi.
Mazkur namunaviy tayanch o‘quv reja va tushuntirish xati asosida har bir ta’lim muassasasi 2026-2027-o‘quv yiliga moijallangan o‘quv rejasini ishlab chiqadi va avgust oyidagi Pedagogik kengashning qarori bilan tasdiqlaydi.
O‘quv rejaga asosan dars jadvali o‘quvchining sog‘lig‘i holatini inobatga olib, ota-onalar bilan kelishgan holda haftasiga kamida uch kunga moslab tuziladi hamda maktab direktori tomonidan tasdiqlanadi.
O‘quvchining qiziqishi va qobiliyatini hisobga olib, ota-onalarning arizasiga muvofiq o‘quv rejada ko‘rsatilgan fanlarni umumiy soatlar miqdoridan oshmagan holda 1 soatga o‘zgartirishga yo‘l qo‘yiladi. Bunday o‘zgartirish maktab direktorining buyrug‘iga muvofiq o‘quv rejadagi bitta fanni boshqa bir fan bilan almashtirish hisobiga amalga oshiriladi.
Barcha turdagi davlat ta’lim muassasalarida mazkur o‘quv reja asosida tashkil etiladigan darslar (mashg‘ulotlar) davlat budjet mablag‘lari hisobidan amalga oshiriladi.
Quyida ushbu buyruq, tushuntirish xati va tayanch o‘quv reja bilan yaqindan tanishib chiqishingiz mumkin.

Учебный план индивидуального обучения на дому - Ta’lim / Образование
Опубликован приказ министра дошкольного и школьного образования №276 от 29 июля 2026 года «Об утверждении базовых учебных планов на 2026-2027 учебный год для самостоятельного обучения на дому учащихся, нуждающихся в длительном лечении».
Учебный план индивидуального обучения на дому
Организация образовательного процесса осуществляется в соответствии с положением об общем среднем образовании, утвержденным постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан №140 от 15 марта 2017 года.
На основе данного типового базового учебного плана и пояснительного письма каждое образовательное учреждение разрабатывает учебный план на 2026-2027 учебный год и утверждает его решением Педагогического совета в августе.
Расписание уроков составляется на основании учебного плана не менее трёх дней в неделю с учётом состояния здоровья обучающегося и по согласованию с родителями и утверждается директором школы.
С учётом интересов и способностей обучающегося, а также по заявлению родителей допускается изменение учебных предметов, указанных в учебном плане, на 1 час, не превышая общего количества часов. Такое изменение осуществляется путём замены одного предмета учебного плана другим предметом в соответствии с приказом директора школы.
Занятия, организуемые на основе настоящей учебной программы во всех видах государственных образовательных учреждений, проводятся за счёт средств государственного бюджета.