Kimlarga malaka toifasi (lavozim) to‘g‘ridan-to‘g‘ri (attestatsiyadan o‘tkazilmasdan) beriladi? Quyida ushbu savolga javob topishingiz mumkin.
Quyidagi pedagoglarga malaka toifasi (lavozim) to‘g‘ridan-to‘g‘ri, attestatsiyadan o‘tkazilmasdan beriladi:
— xalqaro matematika (IMO), fizika (IPhO), kimyo (IChO), biologiya (IBO) informatika (IOI) olimpiadalarida oltin, kumush yoki bronza medal sovrindorlarini tayyorlagan ta’lim tashkilotlarining pedagog kadrlariga — oliy malaka toifasi (bosh o‘qituvchi lavozimi);
— tuman (shahar) bosqichi g‘olibini (1-o‘rin) tayyorlagan ta’lim tashkilotlarining jismoniy tarbiya fani o‘qituvchilariga — ikkinchi malaka toifasi (katta o‘qituvchi lavozimi);
— Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahar bosqichi g‘olibini (1-o‘rin) tayyorlagan ta’lim tashkilotlarining jismoniy tarbiya fani o‘qituvchilariga — birinchi malaka toifasi (yetakchi o‘qituvchi lavozimi);
— xalqaro hamda respublika bosqichi g‘olibi va sovrindorlarini (1 — 3-o‘rin) tayyorlagan ta’lim tashkilotlari jismoniy tarbiya fani o‘qituvchilariga — oliy malaka toifasi (bosh o‘qituvchi lavozimi).
Quyidagi pedagog kadrlarining malaka toifasi (lavozimi) bir pog‘onaga oshiriladi:
— O‘zbekiston Respublikasining davlat mukofotlari bilan taqdirlangan pedagog kadrlar;
— “Ustoz” milliy mukofoti g‘oliblari;
— Worldskills musobaqalari sovrindorlarini tayyorlagan ta’lim tashkilotlarining pedagog kadrlari;
— respublika miqyosidagi fan olimpiadalari va ko‘rik-tanlovlarda g‘oliblikni qo‘lga kiritgan o‘quvchilarni tayyorlagan pedagog kadrlar.

Кому присваивается квалификационная категория (должность) непосредственно (без аттестации)? В данной странице вы можете получить ответ на этот вопрос.
Квалификационная категория (должность) присваивается следующим педагогам непосредственно, без аттестации:
— педагогическим кадрам образовательных организаций, подготовившим золотых, серебряных или бронзовых медалистов международных олимпиад по математике (IMO), физике (IPhO), химии (IChO), биологии (IBO) и информатике (IOI) — Высшая квалификационная категория;
— учителям физической культуры образовательных организаций, подготовившим победителя районного (городского) этапа (1 место) — вторая квалификационная категория (должность старшего преподавателя);
— Учителям физической культуры образовательных организаций Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента, подготовившим победителя (1 место) — первая квалификационная категория (должность ведущего учителя);
— учителя физической культуры образовательных организаций, подготовивших победителей и призеров международного и республиканского этапов (1 — 3 место) — Высшая квалификационная категория (должность главного учителя).
На одну ступень повышается квалификационная категория (должность) следующих педагогических кадров:
— Педагогические кадры, награжденные государственными наградами Республики Узбекистан;
— Победители Национальной премии «Ustoz»;
— Педагогические кадры образовательных организаций, подготовивших призеров конкурсов Worldskills;
— педагогические кадры, подготовившие учащихся, победивших в республиканских предметных олимпиадах и конкурсах.