O‘qituvchilarni navbatchilikka qo‘yilishi to‘g‘rimi? - Ta’lim / Образование
O‘qituvchilarni navbatchilikka qo‘yilishi to‘g‘rimi? Ushbu savolga malakali huquqshunoslar javob berishdi.
O‘qituvchilarni navbatchilikka qo‘yilishi to‘g‘rimi?
Savol: Maktabda MMIBDO‘ xohlagan pedagogni xohlagan vaqti, xohlagandek ro‘yxat qilib o‘z ixtiyoricha noqonuniy hisoblangan navbatchilikka qo‘yadi. Pedagogning vazifasiga navbatchilik ham kiradi, deydi MMIBDO‘.
O‘qituvchilarga navbatchilik qildish majburiyatini yuklashning o‘zi noto‘g‘ri.
Chunki Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2023-yil 20 – dekabrdagi 565-sonli buyrug‘iga 37-ilovada tasdiqlangan Umumiy o‘rta ta’lim muassasalari (ayrim fanlar chuqur o‘rganiladigan ixtisoslashtirilgan muassasalar) xodimlarining lavozim majburiyatlariga asosan o‘qituvchining lavozim majburiyatlari ichida bunday majburiyat yo‘q.
🙅‍♂️Demak, bu holatda ish beruvchi xodimga bu majburiyatni yuklashi huquqiy jihatdan asosga ega emas.
Mehnat kodeksi kodeks 115-moddasiga ko‘ra ish beruvchi xodimdan quyidagilarni talab qilishga haqli emas:
— agar ushbu Kodeksda va boshqa qonunda boshqacha qoidalar belgilanmagan bo‘lsa, mehnat shartnomasida shart qilib ko‘rsatilmagan ishni bajarishni;
— qonunga xilof bo‘lgan, xodimning yoki boshqa shaxslarning huquqlarini buzadigan, hayoti va sog‘lig‘ini xavf ostiga qo‘yadigan, ularning sha’ni, qadr-qimmati hamda ishchanlik obro‘siga putur yetkazadigan harakatlarni amalga oshirishni.
❌ Bundan ko‘rinib turibdiki, ish beruvchi o‘qituvchilarga ularning mehnat vazifangizdan boshqa ishni buyurishi qonunan ta’qiqlanadi.
Bunday vaziyatlarda ish beruvchiga nisbatan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeks 49-moddasi bilan (ya’ni mansabdor shaxs tomonidan mehnat va mehnatni muhofaza qilish to‘g‘risidagi qonun hujjatlarini buzish) bazaviy hisoblash miqdorining besh baravaridan o‘n baravarigacha miqdorda jarima solishga sabab bo‘ladi.
❌ Shunga ko‘ra maktabda o‘qituvchilar o‘rtasida navbatchilikni shakllantirish noqonuniy hisoblanadi.

Законно ли привлекать учителей к дежурству в школе? На этот вопрос ответили квалифицированные юристы.
Вопрос: В школе заместитель директора по духовно-просветительной работе ставит на дежурство любого педагога в любое время и по своему усмотрению. По ее мнению в обязанности педагога входит дежурство в школе.
❌ Сам факт возложения обязанностей по дежурству на учителей неверен.
Поскольку в должностных обязанностях педагога, исходя из должностных обязанностей работников общеобразовательных учреждений (специализированных учреждений с углубленным изучением отдельных предметов), утвержденных в приложении №37 к приказу министра дошкольного и школьного образования №565 от 20 декабря 2023 г., такой обязанности нет.
🙅♂️Следовательно, в этом случае работодатель не имеет юридических оснований возлагать эту обязанность на работника.
Согласно статье №115 Трудового кодекса работодатель не вправе требовать от работника:
— выполнение работы, не предусмотренной трудовым договором, если иное не установлено настоящим Кодексом и иным законом;
— совершение действий, которые являются незаконными, нарушают права работника или иных лиц, ставят под угрозу их жизнь и здоровье, наносят ущерб их чести, достоинству и деловой репутации.
❌ Из этого следует, что работодателям законом запрещено назначать учителей на работу помимо своих должностных обязанностей.
В таких ситуациях влечет наложение штрафа на работодателя статьей №49 Кодекса об административной ответственности (т. е. нарушение должностным лицом законодательства о труде и охране труда) в размере от пятикратного до десятикратного размера базового расчета.