2022-2023 ўқув йилида ягона мактаб формаси жорий этилиши юзасидан брифинг - Ta’lim / Образование
Янги ўқув йили, 2022 йил сентябрь ойидан бошлаб ота-оналар ягона формани харид қилишига мажбурий талаб қўйилмайди ва мактабга ягона формада келмаган ўқувчиларга нисбатан ҳеч қандай эътирозлар билдирилмайди.
Халқ таълими вазири Бахтиёр Саидов умумтаълим мактаблари учун ягона мактаб формасини жорий этиш масаласига доир баёнот билан чиқди.
Вазирга кўра, мослашув жараёни учун маълум вақт кераклигини инобатга олиб, ягона мактаб формаси 2025 йилга қадар босқичма-босқич жорий этиб борилади.
“Янги ўқув йили, 2022 йил сентябрь ойидан бошлаб ота-оналар ягона формани харид қилишига мажбурий талаб қўйилмайди ва мактабга ягона формада келмаган ўқувчиларга нисбатан ҳеч қандай эътирозлар билдирилмайди”, деди вазир.
Маҳаллий ҳокимликлар томонидан кам таъминланган оилаларга маҳаллий бюджетнинг қўшимча манбалари ҳамда “Темир дафтар”, “Аёллар дафтари” ва “Ёшлар дафтари” жамғармалари маблағлари ҳисобидан мактаб формасини сотиб олинишига кўмак берилади.
“Шунингдек, ота-оналаримизга алоҳида таъкидлаб ўтмоқчи эдим, мактаб формасини айнан бирор тадбиркордан/корхонадан харид қилиш бўйича мактаб маъмурияти томонидан мажбур этилмайди ва бундай ҳолатга йўл қўйилмайди”, деди вазир.

Брифинг о введении единой школьной формы в 2022-2023 учебном году - Ta’lim / Образование
С нового учебного года, сентября 2022 года, не будет обязательного требования к родителям приобретать форму, а также не будет предъявляться возражений учащимся, которые не приходят в школу в форме.
Министр народного образования Бахтиёр Саидов выступил с заявлением по вопросу введения единой школьной формы для общеобразовательных школ.
По словам министра, учитывая, что процесс адаптации займет определенное время, единая школьная форма будет постепенно вводиться до 2025 года.
«С нового учебного года, сентября 2022 года, родители не будут обязаны приобретать форму, а также не будут выдвигаться возражения против учеников, которые не приходят в школу в форме», — сказал министр.
Также Бахтиер Саидов отметил, что администрации школ не обязаны покупать школьную форму у конкретного предпринимателя или предприятия, такие случаи считаются недопустимыми.
Помимо этого, с августа в местах удобных для жителей будут организованы продажи школьной формы и школьные ярмарки в каждом районе и центре города.
Малообеспеченным семьям хокимияты предоставят дополнительные средства из местного бюджета и фондов «Железной тетради», «Женской тетради» и «Молодежной тетради» на приобретение школьной формы.
«Мы готовы рассмотреть любые предложения родителей и учащихся по дизайну и качеству школьной формы, а также совместно совершенствовать дизайн одежды», — отметил министр.