Аттестациядан ўта олмаган педагог билан меҳнат шартномаси бекор қилинадими? - Ta’lim / Образование
Аттестациядан ўта олмаган мутахассис-педагог билан меҳнат шартномаси бекор қилиниши мумкинми? Ушбу саволга қуйида жавоб олишингиз мумкин.
attestatsiya_savollari_2022
Вазирлар Маҳкамасининг 572-сонли қарори билан тасдиқланган низомга кўра, мутахассис (олий маълумотли ўқитувчи) лавозимидаги педагог билан тузилган меҳнат шартномаси қуйидаги ҳолатларда бекор қилиниши мумкин:
• навбатдаги мажбурий аттестациядан ўта олмаган тақдирда (55 баллдан кам кўрсаткичга эга бўлса);
• узрсиз сабабга кўра аттестацияда иштирок этмаган тақдирда.
Иш берувчи меҳнат шартномасини бекор қилмаган тақдирда, навбатдаги мажбурий аттестациядан ўта олмаган мутахассис лавозимидаги педагог навбатдан ташқари аттестацияга кўпи билан уч марта жалб этилади.
Бунда уч мартадан бирортасида ҳам навбатдан ташқари аттестациядан ўта олмаган ёки узрли сабабсиз (касалликка чалиниши оқибатида узоқ муддатли меҳнатга қобилияцизлик ҳамда давлат ёки жамоат вазифаларини бажарганлигидан ташқари ҳолларда) аттестацияда иштирок этмаган педагог билан тузилган меҳнат шартномаси ходимнинг малакаси етарли бўлмаганлиги сабабли бекор қилинади.

Будет ли расторгнут трудовой договор с педагогом, не прошедшим аттестацию? - Ta’lim / Образование
Можно ли расторгнуть трудовой договор с учителем-педагогом, не прошедшим аттестацию? Ответ на этот вопрос вы можете получить ниже.
Согласно положению, утвержденному постановлением Кабинета Министров № 572, трудовой договор, заключенный с педагогом в должности специалиста (педагога с высшим образованием), может быть расторгнут в следующих случаях:
• в случае не прохождения очередной обязательной аттестации (с показателем менее 55 баллов);
• в случае неучастия в аттестации по неуважительной причине.
Если работодатель не расторгнет трудовой договор, педагог в должности специалиста, не прошедший очередную обязательную аттестацию, будет привлекаться к внеочередной аттестации не более трех раз.
При этом трудовой договор с педагогом, не прошедшим аттестацию во внеочередном порядке ни в одном из трех случаев или не участвовавшим в аттестации без уважительных причин (за исключением случаев длительной нетрудоспособности вследствие заболевания и выполнения государственных или общественных обязанностей), прекращается в связи с недостаточной квалификацией работника.