Президент мактабига киролмаганлар ихтисослаштирилган мактабга қабул қилинади (видео)
Президент мактаблари имтиҳонларининг 2-босқичидан ўтолмаган ўқувчилар ихтисослаштирилган мактабларга имтиҳонсиз қабул қилинади. Бу ҳақда Ихтисослаштирилган таълим муссасалари агентлиги ахборот хизмати раҳбари Жўрабек Жангиров маълум қилди.
Қайд этилишича, ихтисослаштирилган мактаб ва мактаб-интернатларига аниқ фанлар йўналишига қабул 5 – 11-синфларга, табиий фанлар йўналишига 7 –11-синфларга, кейинги ўқув йилларида 5 ва 7-синфларга амалга оширилади.
Ҳар бир синфга 24 нафардан ўқувчилар қабул қилинади.
Ўқувчилар фақат ўзлари ўқиётган умумтаълим муассасаси жойлашган ҳудуд (Қорақалпоғистон Республикаси, вилоят ва Тошкент шаҳри)даги ихтисослаштирилган мактаб ва мактаб-интернатларга ўқишга қабул қилинади.
Республиканинг турли ҳудудларидаги талабгорлар Агентлик тизимидаги Муҳаммад ал-Хоразмий номидаги таянч ихтисослаштирилган мактабнинг 5-синфига;
Мирзо Улуғбек ва Абу Али ибн Сино номидаги таянч ихтисослаштирилган мактабларнинг 7-синфига параллель равишда ҳужжат топширишлари мумкин.
Кириш имтиҳонлари натижалари Ихтисослаштирилган таълим муссасалари агентлиги томонидан оммавий ахборот воситаларида имтиҳон топширилган кундан кейин 20 кун мобайнида эълон қилинади.
Президент мактаблари имтиҳонларининг 2-босқичидан ўтолмаган ўқувчилар ихтисослаштирилган мактабларга имтиҳонсиз қабул қилинади.
Ихтисослаштирилган мактаб ва мактаб-интернатларининг кириш имтиҳонларидан ўтган ўқувчилар тўлиқ бепул таълим олишади.

Кандидаты, не поступившие в президентские школы, но получившие высокие результаты на основных экзаменах, будут приниматься в республиканские специализированные школы без экзаменов. Об этом сообщил пресс-секретарь Агентства специализированных учебных заведений Журабек Джангиров.
Отмечается, что прием в специализированные школы и школы-интернаты по направлению точных наук осуществляется на 5-11 классы, по направлению естественных наук на 7-11 классы, а в последующие учебные годы на 5 и 7 классы.
В каждый класс принимается по 24 ученика.
Учащиеся принимаются только в специализированные школы и школы-интернаты региона (Республика Каракалпакстан, область и город Ташкент), где находится общеобразовательное учреждение, в котором они учатся.
Кандидаты из разных регионов республики могут подать документы в 5 класс базовой специализированной школы им. Мухаммада аль-Хорезми в системе агентства;
а также могут подать документы параллельно в 7 классы базовых специализированных школ имени Мирзы Улугбека и Абу Али Ибн Сины.
Результаты вступительных экзаменов публикуются Агентством специализированных образовательных учреждений в средствах массовой информации в течение 20 дней со дня проведения экзамена.
Учащиеся, не прошедшие 2-й этап экзаменов в президентские школы, принимаются в специализированные школы без экзамена.
Учащиеся, успешно сдавшие вступительные экзамены специализированных школ и школ-интернатов, получают бесплатное образование.
Результаты вступительных экзаменов не пересматриваются. Экзаменационные материалы по результатам вступительных испытаний поступающим не предоставляются.