Мунтазам мактабга бормайдиган ўқувчиларнинг ота-онасига қандай чора кўрилади? - Ta’lim / Образование
Мунтазам мактабга бормайдиган ўқувчиларнинг ота-онасига қандай чора кўрилади?
Вояга етмаган таълим олувчиларнинг ота-онаси ва бошқа қонуний вакиллари болаларининг умумий ўрта, ўрта махсус таълим ёки бошланғич профессионал таълим олишини таъминлаши, болаларининг ўқув машғулотларига қатнашишини таъминлаш ва ўзлаштириши устидан назоратни амалга оширишлари шарт («Таълим тўғрисида»ги Қонуннинг 51-моддаси).
Ўзбекистон Республикаси Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги Кодекснинг 47-моддасига мувофиқ ота-оналар ёки уларнинг ўрнини босувчи шахслар томонидан вояга етмаган болаларни тарбиялаш ва уларга таълим бериш борасидаги мажбуриятларни бажармаслик, шу жумладан вояга етмаган болаларнинг маъмурий ҳуқуқбузарлик содир этишига олиб келиши 340 минг сўмдан 1 млн 700 минг сўмгача жарима солишга сабаб бўлади.
Ушбу ҳуқуқбузарликлар маъмурий жазо чораси қўлланилганидан кейин 1 йил давомида такрор содир этилган бўлса, 1 млн 700 минг сўмдан 3 млн 400 минг сўмгача миқдорда жарима солишга сабаб бўлади.
Болаларнинг мажбурий умумий ўрта таълим, ўрта махсус, касб-ҳунар таълими олишига ота-оналар ёки уларнинг ўрнини босувчи шахслар томонидан тўсқинлик қилиш 3 млн 400 минг сўмдан 5 млн 100 минг сўмгача миқдорда жарима солишга сабаб бўлади.
Ушбу ҳуқуқбузарлик маъмурий жазо чораси қўлланилганидан кейин 1 йил давомида такрор содир этилган бўлса, 5 млн 100 минг сўмдан 8 млн 500 минг сўмгача миқдорда жарима солишга ёки 15 суткагача муддатга маъмурий қамоққа олишга сабаб бўлади.
Шунингдек, таълим муассасаси педагог ходимининг касбий фаолиятига қонунга хилоф равишда аралашиш ёки ўз хизмат вазифаларини бажаришига тўсқинлик қилиш фуқароларга 2 млн 380 минг сўмдан 3 млн 400 минг сўмгача, мансабдор шахсларга эса 3 млн 400 минг сўмдан 5 млн 100 минг сўмгача миқдорда жарима солишга сабаб бўлади.
Худди шундай ҳуқуқбузарликлар маъмурий жазо чораси қўлланилганидан кейин бир йил давомида такрор содир этилган бўлса, фуқароларга 3 млн 400 минг сўмдан 5 млн 100 минг сўмгача, мансабдор шахсларга эса, 5 млн 100 сўмдан 6 млн 800 минг сўмгача миқдорда жарима солишга сабаб бўлади.

Родители и иные законные представители несовершеннолетних обязаны обеспечить получение их детьми общего среднего, среднего специального или начального профессионального образования, обеспечить участие детей в образовательной деятельности и контролировать их обучение (статья №51 Закона об образовании).
В соответствии со статьей №47 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности Неисполнение родителями или их заместителями обязанностей по воспитанию и обучению несовершеннолетних детей, в том числе повлекшее совершение несовершеннолетними административного правонарушения, влечет наложение штрафа в размере от 340 000 до 1 700 000 сумов.
Указанные правонарушения, совершенные повторно в течение 1 года после применения меры административного взыскания, влекут наложение штрафа в размере от 1 700 000 до 3 400 000 сумов.
Препятствование детям в получении обязательного общего среднего образования, среднего специального, профессионального образования родителями или лицами, их заменяющими, влечет наложение штрафа от 3 400 000 до 5 100 000 сумов.
Повторное совершение данного правонарушения в течение 1 года после применения меры административного взыскания влечет наложение штрафа в размере от 5 100 000 до 8 500 000 сумов либо административное лишение свободы на срок до 15 суток.
Также незаконное вмешательство в профессиональную деятельность педагогического работника образовательного учреждения или воспрепятствование ему в исполнении служебных обязанностей влечет наложение штрафа на граждан в размере от 2 380 000 до 3 400 000 сумов, на должностных лиц — от 3 400 000 до 5 100 000 сумов.
В случае повторения подобных нарушений в течение года после применения административного взыскания граждане будут оштрафованы на сумму от 3 400 000 до 5 100 000 сумов, а должностные лица — на сумму от 5 100 000 до 6 800 000 сумов.