Мактаб директорлигига номзодларни ўқитиш ва менежерлик сертификатини бериш тартиби белгиланди - Ta’lim / Образование
Мактаб директорлигига номзодларни ўқитиш ва менежерлик сертификатини бериш тартиби белгиланди
Вазирлар Маҳкамасининг “Давлат умумий ўрта таълим муассасалари директори лавозимига номзодларни менежерлик ўқув курсларида ўқитиш ва уларга менежерлик сертификатини бериш тартиби тўғрисидаги низомни тасдиқлаш ҳақида”ги қарори тасдиқланди. Бу ҳақида Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги хабар бермоқда.
Maktab direktorligiga nomzodlarni o‘qitish va menejerlik sertifikatini berish tartibi belgilandi
2024 йил 1-январдан бошлаб — Абдулла Авлоний номидаги миллий-тадқиқот институтида давлат умумий ўрта таълим муассасалари директори лавозимига номзодларни менежерлик ўқув курсларида ўқитиш ҳамда махсус портал орқали уларга менежерлик сертификатини электрон шаклда бериш тизими жорий қилинади;
2024 йил 1-сентябрдан бошлаб — менежерлик сертификатига эга умумий ўрта таълим муассасалари раҳбар ҳодимларига сертификат амал қилиш муддати давомида лавозим маошига ҳар ойлик қўшимча устамалар қуйидаги миқдорларда тўланади:
• мактаб директорларига – 50 фоиз;
• директор ўринбосарларига – 30 фоиз.
Шунингдек, мазкур қарор билан тасдиқланган тегишли Низом талабларига кўра:
— умумтаълим мактаблари директорлари ҳар 5 йилда бир маротаба белгиланган талабларга мувофиқ менежерлик сертификатини олиши талаб этилади;

Утверждено постановление Кабинета Министров «Об утверждении Положения о порядке обучения кандидатов на должность директора государственных общеобразовательных учреждений на курсах управленческой подготовки и выдачи им управленческого удостоверения». Об этом сообщили в Министерстве дошкольного и школьного образования.
По постановлению:
— с 1 января 2024 года — в Национальном научно-исследовательском институте имени Абдуллы Авлони будет внедрена система подготовки кандидатов на должность директора государственных общеобразовательных учреждений на курсах управленческой подготовки и выдачи им управленческого сертификата в электронной форме;
— С 1 сентября 2024 года — руководителям государственных общеобразовательных учреждений, имеющим удостоверение менеджера, в течение срока действия удостоверения будут выплачиваться дополнительные ежемесячные надбавки к заработной плате в следующих размерах:
- директорам школ — 50 процентов;
- заместителям директора — 30 процентов.
А также в соответствии с требованиями соответствующего Положения, утвержденного настоящим постановлением:
— директора государственных школ обязаны каждые 5 лет получать сертификат менеджера в соответствии с установленными требованиями;