Bir maktabda tayinlagan ustama boshqa maktabda ham hisobga o‘tadimi? Savolga malakali huquqshunoslar javob berishdi.
Savol: Assalomu alaykum. Men bir maktabda ishladim va menga 2023-2024 o‘quv yili uchun direktor jamg‘armasi hisobidan 25 foiz ustama belgilangan edi. Oilaviy sharoitim tufayli sentyabr oyidan boshqa maktabda ishlay boshladim. Hozirda mart oyidan boshlab avvalgi maktabga ishga qaytib keldim. Savolim shundaki: menga belgilangan 25 foiz ustamani mart oyidan to‘lab berish mumkinmi? Javob uchun oldindan rahmat.
❌ Yo‘q, sizga bir maktabda tayinlagan ustama boshqa maktabda hisobga o‘tmaydi.
Chunki bu vaziyatda ish beruvchi o‘zgarmoqda. Har bir maktabning direktor jamg‘armasi mablag‘lari alohida ajratiladi va ishchi guruh qarori asosida ustama tayinlanadi.
Mehnat kodeksi 19-moddasiga muvofiq mulkchilik shaklidan va idoraviy mansubligidan qat’i nazar, tashkilotlar ish beruvchi hisoblanishi belgilangan. Shunga ko‘ra har ikki maktabning direktori alohida ish beruvchi sanaladi.
Vazirlar Mahkamasining 2019 yil 30 sentyabrdagi 823-son qarori bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta ta’lim muassasalarining o‘rnak ko‘rsatgan xodimlarini rag‘batlantirishning direktor jamg‘armasini tashkil etish va uning mablag‘laridan foydalanish tartibi to‘g‘risida”nizom qoidalariga ko‘ra direktor jamg‘armasidan to‘lanadigan ustama maktabda asosiy xodim sifatida ishlayotgan xodimlarga to‘lanishi belgilangan.

Будет ли назначенная надбавка в одной школе учитываться и в другой школе? - Ta’lim / Образование
Будет ли назначенная надбавка из директорского фонда в одной школе учитываться и в другой школе? На этот вопрос ответили квалифицированные юристы.
Будет ли назначенная надбавка в одной школе учитываться и в другой школе?
Вопрос: Здравствуйте. Я работала в школе, и мне была выдана 25-процентная надбавка из директорского фонда на 2023-2024 учебный год. По семейным обстоятельствам в сентябре я начала работать в другой школе. С марта я вернулась на работу в свою предыдущую школу. Мой вопрос: могу ли я получить 25-процентную надбавку к марту? Заранее спасибо за ваш ответ.
Нет, надбавка, назначенная вам в одной школе, не будет учитываться в другой школе.
Потому что в этой ситуации меняется работодатель. Средства директорского фонда каждой школы выделяются отдельно и надбавка назначается на основании решения рабочей группы.
В соответствии со статьей №19 Трудового кодекса установлено, что работодателями являются организации независимо от формы собственности и ведомственной принадлежности. Соответственно, директор обеих школ является отдельным работодателем.
Согласно Положению “О порядке создания директорского фонда поощрения образцовых работников общеобразовательных учреждений и использования его средств”, утвержденного постановлением Кабинета Министров от 30 сентября 2019 г. №823, установлено, что надбавка из фонда директора выплачивается работникам, работающим в школе в качестве основного работника.