2025-yil 1-yanvardan boshlab milliy sertifikatga ega bo‘lgan o‘zbek tili o‘qituvchilariga maoshining 50 foizi miqdorida oylik ustama haq to‘lanadi
Shavkat Mirziyoyev O‘zbek tili bayrami hamda o‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilganining 35 yilligi munosabati bilan bayram tabrigida barcha ta’lim muassasalarida o‘zbek tili va adabiyoti fanlarini o‘qitish tizimini yanada takomillashtirish orqali ta’lim sifatini oshirishga erishish muhim ahamiyatga ega ta’kidlandi.
Shuningdek, 2025-yil 1-yanvardan boshlab umumta’lim maktablarida milliy sertifikatga ega bo‘lgan o‘zbek tili o‘qituvchilariga maoshining 50 foizi miqdorida oylik ustama haq to‘lanishi ona tilimiz fidoyilarining sharafli mehnatini rag‘batlantirishga xizmat qilishi ma’lum qilindi.

С 1 января 2025 года учителям узбекского языка, имеющим национальный сертификат, будет выплачиваться ежемесячная надбавка в размере 50 процентов от их зарплаты.
В поздравлении с праздником узбекского языка и 35-летием присвоения узбекскому языку статуса государственного языка Шавкат Мирзиеев подчеркнул важность повышения качества образования путем дальнейшего совершенствования системы преподавания узбекского языка и литературы во всех образовательных учреждениях.
Также было объявлено, что с 1 января 2025 года учителям узбекского языка, имеющим национальный сертификат в общеобразовательных школах, будет выплачиваться ежемесячная надбавка в размере 50 процентов от их зарплаты, что послужит стимулом к почетному труду преданных родному языку.