Таълимни ривожлантириш республика илмий-методик маркази ташаббуси билан 2024 йилнинг 4–10 январ кунлари умумий ўрта таълим ташкилотлари педагоглари учун Методик марафон ташкил этилмоқда.
Марафондан кўзланган мақсад:
— умумий ўрта таълим ташкилотларида ўқув-тарбия жараёнини замонавий талаблар асосида инновацион усуллар ёрдамида ўқитишни таъминлаш;
— халқаро баҳолаш дастури (PISA-2022) тадқиқотларида ўқувчиларнинг ўқиш, математика ва табиий фанлар саводхонлиги бўйича баҳолаш натижаларидан келиб чиқиб, уларнинг ўзлаштиришдаги бўшлиқлар билан ишлаш;
— ўқитувчиларга ўқувчиларнинг мантиқий фикрлаш ва самарали мулоқот қилиш, реал ҳаётий муаммоларга ечим топа олишига йўналтирилган методларни ўргатиш;
— педагог кадрларнинг илғор тажрибаларини аниқлаш, ўзаро тажриба алмашишларини йўлга қўйиш ва қўллаб-қувватлаш.
Марафонда иштирок этиш учун тақдимотлар @metodik_marafon_bot телеграм ботига юборилади. Бунда тақдимот ҳажми 50 мегабайтдан ошмаслиги керак.
Энг яхши методик ресурс муаллифлари танлаб олинади ҳамда тренер сифатида жалб этилади. Шунингдек, Таълимни ривожлантириш маркази расмий сайти ва ижтимоий тармоқлардаги саҳифалари орқали эълон қилинади.

По инициативе Республиканского научно-методического центра развития образования с 4 по 10 января 2024 года организуется методический марафон для педагогов общеобразовательных организаций.
Цель марафона:
— обеспечение обучения учебно-воспитательного процесса в общеобразовательных организациях с использованием инновационных методов на основе современных требований;
— работа с пробелами в их усвоении на основе результатов оценок грамотности учащихся по чтению, математике и естественным наукам в исследованиях международной программы оценки (PISA-2022);
— обучать учителей методам, направленным на то, чтобы учащиеся могли логически мыслить и эффективно общаться, находить решения реальных жизненных проблем;
— выявление передового опыта педагогических кадров, налаживание и поддержка взаимного обмена опытом.
Заявки на участие в марафоне отправляются на телеграм-бот @metodik_marafon_bot. Размер презентации не должен превышать 50 мегабайт.
Авторы лучших методических пособий отбираются и привлекаются в качестве тренеров. Об этом также будет объявлено через официальный сайт Центра развития образования и страницы в социальных сетях.