“Yil oʻqituvchisi” tanlovining 2-bosqichi baholash mezonlari tasdiqlandi - Ta’lim / Образование
Maktabgacha va maktab taʻlimi vazirining 2026-yil 4-fevraldagi tegishli buyrugʻi bilan “Yil oʻqituvchisi” tanlovining ikkinchi bosqichi baholash mezonlari tasdiqlandi.
2026-yil uchun Yil oʻqituvchisi tanlovining ikkinchi bosqichi baholash mezonlari tasdiqlandi
Unga koʻra, jarayonalar 10 ta mezon asosida hamda ularning har biri Hakamlar hayʼati tomonidan 6 balldan (maksimal 60 ball), pedagoglarning ovoz berish yoʻli orqali 4 balldan (maksimal 40 ball) baholanadi (jami: maksimal 100 ball).
Baholash mezonlari quyidagilardan iborat:
— Dars maqsadlarining toʻgʻri qoʻyilishi va ularga erishilganligi;
— Dars tuzilishi, izchilligi va vaqtning toʻgʻri taqsimlanganligi;
— Oʻquv-metodik taʼminot, AKT va interaktiv vositalardan foydalanilganligi;
— Zamonaviy pedagogik usullar va noanʼanaviy yondashuvlar (5E, 3S+1E, inquiry-based, problem-based, project-based, shaxsga yoʻnaltirilgan taʼlim) dars mavzusi, maqsadlari, oʻquvchilar auditoriyasiga mos va samarali tarzda qoʻllanilganligi;
— Mavzuni tushunarli, mantiqiy va ravon bayon etilganligi;
— Misollar keltirish, real hayot bilan bogʻlash va amaliy faoliyatni namoyon etilganligi;
— Oʻquvchilar faolligini boshqarish, diqqatini jalb qilish va teng imkoniyatlarni taʼminlash;
— Tanqidiy va tahliliy fikrlashni rivojlantirish;
— Oʻquv muhitini xavfsiz va ijobiy ruhda tashkil etish, tarbiyaviy komponentlarning mavzu mazmuniga singdirilganligi;
— Baholash usullaridan foydalanish va doimiy konstruktiv qayta aloqani (feedback) taʼminlanganligi.
📌 Maʼlumot uchun: “Yil oʻqituvchisi” tanlovi Tashkiliy qoʻmitasining qaroriga asosan, tanlovning ikkinchi bosqichi joriy yilning 10-fevral kuni belgilangan umumtaʼlim maktablarida boshlanishi rejalashtirilgan.
Quyida “Yil oʻqituvchisi” tanlovining ikkinchi bosqichida nomzodlarning sinov darslari oʻtkaziladigan maktablar va ularga biriktirilgan tuman (shahar)lar roʻyxati bilan tanishib chiqishingiz mumkin.
Tanlov ishtirokchilari ushbu roʻyxat asosida oʻz tuman (shahar) hududi qaysi maktabga biriktirilganligi va shu maktab dars jadvali orqali tegishli fan boʻyicha qaysi mavzularga tayyorlanib borishlari haqida maʼlumotga ega boʻlishlari mumkin.

Утверждены критерии оценки второго этапа конкурса «Учитель года» - Ta’lim / Образование
Соответствующим приказом министра дошкольного и школьного образования от 4 февраля 2026 года утверждены критерии оценки второго этапа конкурса «Учитель года».
Утверждены критерии оценки второго этапа конкурса Учитель года
Согласно документу, конкурсные испытания оцениваются по 10 критериям, при этом каждый из них оценивается Жюри в 6 баллов (максимум 60 баллов), а также путем голосования педагогов — в 4 балла (максимум 40 баллов). Общая максимальная сумма составляет 100 баллов.
Критерии оценки включают:
— правильную постановку целей урока и степень их достижения;
— структуру урока, его логическую последовательность и рациональное распределение времени;
— использование учебно-методического обеспечения, ИКТ и интерактивных средств;
— применение современных педагогических методов и нетрадиционных подходов (5E, 3S+1E, inquiry-based, problem-based, project-based, личностно-ориентированное обучение), соответствующих теме урока, его целям и аудитории учащихся, а также их эффективность;
— доступное, логичное и связное изложение темы;
— приведение примеров, связь с реальной жизнью и демонстрацию практической деятельности;
— управление активностью учащихся, привлечение их внимания и обеспечение равных возможностей;
— развитие критического и аналитического мышления;
— организацию безопасной и позитивной образовательной среды, интеграцию воспитательных компонентов в содержание темы;
— использование методов оценивания и обеспечение постоянной конструктивной обратной связи (feedback).
📌 Для справки: согласно решению Организационного комитета конкурса «Учитель года», второй этап конкурса планируется начать 10 февраля текущего года в определённых общеобразовательных школах.
Ниже вы можете ознакомиться со списком школ, в которых будут проводиться пробные уроки кандидатов на втором этапе конкурса «Учитель года», а также с перечнем районов (городов), закреплённых за ними.
На основании данного списка участники конкурса могут получить информацию о том, к какой школе закреплён их район (город), а также, исходя из расписания уроков этой школы, определить, по каким темам соответствующего предмета им необходимо готовиться.