Vazirlar Mahkamasining “Umumiy o‘rta taʼlim sohasi xodimlari oʻrtasida “Yil oʻqituvchisi” hamda “Kasbiy mahorat yetakchisi” tanlovlarini tashkil etish va oʻtkazish chora-tadbirlari toʻgʻrisida“gi qarori imzolandi. Bu haqida Maktabgacha va maktab taʼlimi vaziri xabar berdi.
Qarorga koʻra, “Yil oʻqituvchisi” hamda “Kasbiy mahorat yetakchisi” tanlovlari 2026-yildan boshlab har ikki yilda bir marta oʻtkaziladi.
“Yil oʻqituvchisi” tanloviga nomzodlar oʻzlari dars beradigan bitta fandan, boshlangʻich sinf oʻqituvchilari esa boshlangʻich taʼlim yoʻnalishida ishtirok etadi. Ishtirokchilar vazirlikning maxsus platformasi orqali roʻyxatdan oʻtadi.
Tanlov uch bosqichda oʻtkaziladi:
birinchi bosqichda — nomzodlarning mutaxassislik fani, pedagogik mahorati va kasb standarti boʻyicha nazariy bilimlari baholanadi;
ikkinchi bosqichda — nomzodlarning pedagogik mahorati baholash mezonlari asosida hakamlar hayʼati hamda pedagoglar tomonidan baholanadi. Bunda nomzod oʻtgan darsning videoyozuvi baholash uchun maxsus platformaga joylashtiriladi;
uchinchi bosqichda — nomzodlarning maʼnaviy-maʼrifiy faoliyati hamda kitobxonligi baholanadi.
Tanlov yakunlariga koʻra, har ikki yilda bir marta oktabr oyida gʻolib deb topilgan har bir nomzod reyestri Vazirlik tomonidan yuritiladigan hamda Vazirlikning rasmiy veb-saytiga joylashtiriladigan QR-kodli sertifikat bilan taqdirlanadi.
Ushbu sertifikat asosida gʻoliblar Maktabgacha va maktab taʼlimi vaziri jamgʻarmasiga qoʻshimcha ajratilgan mablagʻlarni qayta taqsimlash hisobidan bazaviy hisoblash miqdorining 1 400 baravariga (hozirgi vaqtda 525 million so‘m) teng pul mukofoti bilan taqdirlanadi.
Pedagogik mahorat markazlari direktorlari oʻrtasida “Kasbiy mahorat yetakchisi” tanlovida esa ishtirokchilarning 4 ta yoʻnalish boʻyicha faoliyati natijalari oʻrganiladi. Bular — hududda taʼlim sifatini oshirish boʻyicha erishilgan natijalar, moliyaviy barqarorlikni taʼminlash boʻyicha erishilgan natijalar, zamonaviy uslubda taʼlim jarayonini tashkil etish boʻyicha erishilgan natijalar, Markazni tajribali kadrlar bilan taʼminlash va zamonaviy boshqaruv usullarining joriy qilinganligi.

Подписано постановление Кабинета Министров «О мерах по организации и проведению конкурсов «Учитель года» и «Лидер профессионального мастерства» среди работников сферы общего среднего образования». Об этом сообщил министр дошкольного и школьного образования.
Согласно постановлению, конкурсы «Учитель года» и «Лидер профессионального мастерства» будут проводиться каждые два года, начиная с 2026 года.
Кандидаты на участие в конкурсе «Учитель года» будут соревноваться по одному предмету, который они преподают, а учителя начальных классов будут соревноваться в категории «Начальное образование». Регистрация участников будет проходить через специальную платформу министерства.
Конкурс будет проходить в три этапа:
На первом этапе оцениваются теоретические знания кандидатов по специальности, педагогическое мастерство и профессиональный уровень;
На втором этапе педагогическое мастерство кандидатов оценивается жюри и педагогами на основе критериев оценки. В этом случае видеозапись пройденного кандидатом урока размещается на специальной платформе для оценки;
На третьем этапе оценивается духовно-просветительская деятельность кандидатов, а также их читательское мастерство.
По результатам конкурса каждые два года в октябре каждому кандидату, признанному победителем, будет вручаться сертификат с QR-кодом, реестр которого будет вестись Министерством и размещаться на официальном сайте Министерства.
На основании данного сертификата победителям будет вручена денежная премия в размере 1400-кратной базовой расчетной величины (в настоящее время 525 млн сумов) за счет перераспределения дополнительных средств, выделенных в Фонд Министра дошкольного и школьного образования.
В конкурсе «Лидер профессионального мастерства» среди директоров центров педагогического мастерства изучаются результаты деятельности участников по 4 направлениям. Это результаты, достигнутые в повышении качества образования в регионе, результаты, достигнутые в обеспечении финансовой устойчивости, результаты, достигнутые в организации образовательного процесса на современном уровне, обеспечение Центра опытными кадрами, внедрение современных методов управления.