Халқ таълими тизимидаги мактабларнинг директорлари ҳамда фан ўқитувчилари орасидан илғор, ташаббускор, ижодкор, фидоий, компетентли, ишбилармонларини аниқлаш ва уларнинг ижодий фаоллигини ошириш, ёшларни баркамол шахслар этиб тарбиялаётган, инновацион технологиялардан унумли фойдаланиб самарали натижаларга эришаётган раҳбар ва ўқитувчиларни аниқлаш, уларнинг иш тажрибаларини оммалаштириш мақсадида хар йили умумтаълим мактаб директорлари ўртасида «Йилнинг энг яхши мактаб директори» кўрик-танлови ўтказилади. Қуйида ушбу танлов низоми билан танишиб чиқишингиз мумкин.
Мазкур Низом Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги тизимидаги мактаблар директорлари ўртасида “Йилнинг энг яхши мактаб директори” кўрик-танловини ташкил этиш ва ўтказиш тартибини белгилайди.
1. Кўрик-танлов “Маҳоратли бошқарув-таълим самарадорлигини ошириш омили” шиори асосида ташкил этилади.
2. Кўрик-танловни ташкил этиш ва ўтказиш ихтиёрий, ошкоралик, холислик, тенглик тамойилларига асосланган ҳолда амалга оширилади.
3. Кўрик-танлов шартлари, унинг ўтказилиш жараёни ва натижалари тўғрисидаги ахборотлар вазирликнинг www.uzedu.uz расмий сайтидаги “Замонавий мактаб директори” рукнида ҳамда “Таълим менежменти” журнали саҳифаларида бериб борилади.
Кўрик-танловнинг мақсади:
4. Мактаб директорлари орасидан илғор, ташаббускор, ижодкор, масъулиятли, замонавий директор талабларига жавоб берадиган, компетентли ва жамоани мақсад сари интилишга йўллай оладиган директорларни аниқлаш ҳамда уларнинг фаолиятини кенг жамоага тарғибот этиш.
Кўрик-танловнинг вазифаси:
5. Мактаб директорларининг ижодий қобилиятини, ижодкорлигини, ишбилармонлигини, ташаббускорлигини ривожлантириш, касбий маҳоратини рўёбга чиқишига кўмаклашиш, қўллаб-қувватлаш ва рағбатлантириш;
– аниқланган илғор, замонавий тажрибаларни оммалаштириш ва кенг тарғиб этиш, уларни келажак мактабини яратишга йўналтириш;
– мактаб директорлари орасидан юксак касб маҳоратига эга бўлган, директорлик лавозимининг ҳақиқий эгаларини саралаб олиш ҳамда маълумотлар банкини шакллантириш;
– мактаб директорининг ижтимоий ва касбий ижобий имиджини шакллантириш;
намунали ва илғор иш тажрибаларни “Таълим менежменти” илмий-методик журналида ёритиш;
– мактабларда таълим-тарбия самарадорлигини оширишдаги бошқариш технологиясини аниқлаш;
– раҳбарнинг юксак маънавияти, маънавий-ахлоқий фазилатлари ҳамда унинг ташаббускор ва ижодкорлигини жамоатчилик орасида кенг тарғиб қилиш.
II. Кўрик-танловни ўтказиш тартиби
6. Кўрик-танловда камида уч йил директорлик иш тажрибасига эга, меҳнат жамоаси ўртасида обрўли, мактабда соғлом муҳитни ярата олган, кейинги 3-5 йил давомида педагогик жамоаси муайян натижаларга эришган, ўз касбига фидоий, садоқатли, компетентли, ижодкор, ташаббускор бўлган мактаб директорлари иштирок этиши мумкин.
7. Кўрик-танловда иштирок этиш учун ҳар йили 10 мартгача бўлган муддатда Республика ташкилий қўмитасига “Келажак мактаби” мавзусида ўзининг концепция материалларини (концепция ҳажми камида 10 бетдан иборат, Times New Roman 14 шрифтда бўлиши шарт) ҳамда концепция муаллифи ўзи ҳақида қуйидаги ҳужжатлар: объективка, диплом ва паспорт нусхаси, рангли фотосуратларнинг электрон вариантини direktor2017@inbox.uz электрон манзилига юбориши керак.
Ҳар бир иштирокчи ўзи раҳбарлик қилаётган умумий ўрта таълим мактабида таълим-тарбияни ривожлантиришга оид йўналишга қараб “Келажак мактаби” мавзусини танлайди ва қуйидаги талаблар асосида ўз концепциясини баён этади.
Умумий ўрта таълим мактабининг аҳволини ташхис қилиш ва уни ёритиш (мактабнинг ҳозирги кундаги ҳолати, таълим-тарбияга оид амалга оширилаётган ишлар, ўқув сифати ва уни яхшилаш йўллари, баркамол шахсни тарбиялаш, кадрлар, уларнинг маҳоратини оширишга оид ишлар ёритилади).
Келажак мактаби лойиҳасини яратишдан мақсад (мақсадда аниқланган муаммоларни ҳал этилиши, нима қилмоқ керак?, қачон?, қаерда? каби саволлар ёритилиши лозим).
Резюме (лойиҳани қисқача мазмунини ифодалаш), (бунда реал, муайян, тушунарли, аниқ, қисқа, эриша оладиган масалалар ёритилиши лозим).
Лойиҳанинг вазифаси (вазифани ёритишда унинг ўлчамга, ҳудудга эгалиги, аниқ реал муддатлари белгиланган ҳолда ёзилиши лозим).
Лойиҳани амалга ошириш йỹллари, усуллари (лойиҳанинг мақсадидан келиб чиқкан ҳолда, нима иш қилиниши, ишни ким амалга ошириши, қандай ресурслардан фойдаланиши аниқ ифодаланиши лозим).
Лойиҳани амалга ошириш босқичлари (белгиланган вазифаларни босқичларга тақсимлаган ҳолда аниқ ифодалаш лозим).
Лойиҳадан кутилаётган натижа (иштирокчи томонидан берилган лойиҳа амалга оширилса, қандай натижага эришилади. Лойиҳадан кутилаётган натижага эришилиши аниқ ифодаланиши лозим).
III. Кўрик-танловнинг Республика босқичини ўтказиш тартиби
8. Танлов, эксперт ва аппеляция комиссиялари, ҳакамлар ҳайъати таркиби ҳамда кўрик-танловнинг Республика босқичи иштирокчилари рўйхати ташкилий қўмитанинг қарори билан тасдиқланади.
Танлов комиссияси
9. Республика ташкилий қўмитасига тақдим этилган концепция материаллари 5-7 нафар олимлар, малакали ўқитувчилар ва масъул ходимлардан иборат Танлов комиссияси томонидан ўрганиб чиқилиб, натижасига кўра юқори кўрсаткичларга эга бўлган директорлар кўрик-танловнинг Республика босқичида иштирок этиш учун тавсия этилади.
10. Танлов комиссияси қуйидаги баҳолаш мезонлари асосида иштирокчиларнинг яратган концепциясини баҳолайди:
- ўзи фаолият кўрсатаётган умумий ўрта таълим мактабининг фаолиятини тўғри, асосли ва муаммоларни кўрган ҳолда ёрита олиши;
- муаммо ёки эҳтиёжни аниқлай олганлиги ва уни ҳал қилиш учун лойиҳада таклиф аниқ ишлаб чиқилганлиги;
- лойиҳада мақсадни аниқ, тушунарли ва пухта қỹйилганлиги;
- лойиҳада амалга оширилиши мумкин бўлган вазифаларнинг белгиланганлиги;
- лойиҳани бажариш босқичлари ва амалга оширишга оид белгиланган ресурслар, белгиланган вақтларнинг реаллиги;
- қандай вазиятда қачон, қаерда, қандай ўзгаришларга олиб келиши, кўрсаткич қанчага ошади, кўрсатилган вазифаларда қандай ўзгаришларга олиб келишини ифодаланиши.
Эксперт комиссияси.
11. 3-5 нафардан иборат эксперт комиссияси республика босқичига тавсия этилган ғолиб мактаб директори ишлайдиган муассаса фаолиятини жойида ўрганади, ҳужжатларни таҳлил қилади ва баҳолайди.
12. Эксперт комиссияси томонидан мактаб фаолиятини жойида ўрганиш босқичи жами 50 балл билан баҳоланади. Бунда мактаб ўқувчиларининг “Билимлар беллашуви”даги иштироки, эгаллаган ўрни, мактабнинг ҳудуди, бинонинг таъмирланиш ҳолати, жиҳозларнинг сақланиши, бюджетдан ташқари маблағ топиши, таълим-тарбия жараёнининг ташкил этиш аҳволи каби жараёнларга эътибор берилади.
13. Танлов комиссиясининг ижобий хулосасига кўра кўрик-танловнинг Республика босқичида иштирок этиш ҳуқуқини қўлга киритган ва уларнинг иш фаолиятини жойида ўрганиш натижаларига кўра ғолиб деб топилган директорлар кўрик-танловнинг кейинги шартларида иштирок этади.
14. Кўрик-танловнинг Республика босқичи 3 турда ўтказилади.
1-тур. Дарс кузатиш ва таҳлил қилиш – 20 балл.
2-тур. Педагогик кенгашга тайёргарлик кўриш ва ўтказиш тартибини белгилаш – 15 балл.
3-тур. Муаммоли вазият (педагогик ёки психологик) – 15 балл.
Ҳакамлар ҳайъати
15. Кўрик-танловнинг Республика босқичини ўтказиш учун 5-7 нафар олимлар, таълим муассасаси раҳбарлари, методистлардан иборат ҳакамлар ҳайъати таркиби тузилади.
16. Ҳакамлар ҳайъати тасдиқланган баҳолаш мезони асосида иштирокчиларни баҳолайди ва олган баҳоларини умумлаштирган ҳолда кўрик-танлов ғолибларини аниқлаб беради.
17. Кўрик-танловнинг Республика босқичидаги ҳар бир тур топшириқларининг материаллари Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги, Республика таълим маркази томонидан малакали мутахассислар жалб қилиниб, кўп вариантлилик асосида махфийлиги таъминланган ҳолда тайёрланади.
Апелляция комиссияси
18. Кўрик-танлов иштирокчилари томонидан билдирилган ҳар қандай оғзаки ёки ёзма ариза ва эътирозни кўриб чиқади ҳамда хулосаларни расмийлаштиради.
IV. Кўрик-танлов ғолибларини тақдирлаш
19. Кўрик-танловнинг Республика босқичи ғолибларига Халқ таълими вазирлигининг “Йилнинг энг яхши мактаб директори” дипломи ва 1 000 000 (бир миллион сўм) миқдорида пул мукофоти берилади.
20. Республика босқичида иштирок этган бошқа мактаблар директорларининг иш тажрибалари Республика, вилоят миқёсида оммалаштирилади, улар иштирокида семинарлар ташкил этилади.
21. Кўрик-танловнинг ғолиблари халқ таълими муассасалари фаолиятини методик таъминлаш ва ташкил этиш туман (шаҳар) бўлимлари, Қорақалпоғистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги, Тошкент шаҳар ва вилоятлар халқ таълими бошқармалари, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги томонидан давлат мукофотларига тавсия этилиши мумкин.
22. Кўрик-танловнинг Республика босқичида қатнашган мактаб директорлари 5 йилдан сўнг қайтадан иштирок этиши мумкин.
Кўрик-танловнинг баҳолаш мезонлари
1-тур. Дарс кузатиш ва таҳлил қилиш.
Иштирокчи томонидан бир соатлик дарс жараёни кузатилади ва таҳлил қилинади ҳамда жами 20 балл билан баҳоланади. Иштирокчилар бир вақтда умумий ўрта таълим мактабида 1 соат дарс кузатадилар ва кузатилган дарси юзасидан ҳакамлар ҳайъати аъзоларига дарс ўтган ўқитувчилар иштирокида таҳлил қилиб берадилар. Дарс таҳлили учун ҳар бир иштирокчига 5 дақиқа вақт ажратилади.
Дарс таҳлили қуйидагича баҳоланади:
- Дарснинг кузатиш мақсадини белгиланганлиги ва кузатиш жараёни мақсадга йўналтирилганлигига – 2 балл.
- Дарснинг ташкил этиш босқичини таҳлил қилинишига – 2 балл.
- Янги мавзуни ўқувчиларга тушунтириш жараёнини таҳлилига – 4 балл.
- Дарс мазмунини ва ўтиш методларини таҳлил қилишга – 4 балл.
- Ўқувчиларнинг мустақил ишларини ташкил қилишни таҳлил қилишга –2 балл.
- Ўқитувчининг дарсда ўқувчиларга бўлган муносабатини таҳлил қилишга – 2 балл.
- Янги мавзуни мустаҳкамлаш ва ўтилган мавзуларни сўраш жараёнини таҳлил қилишга – 2 балл.
- Ўқувчилар билимини баҳолаш ва уй вазифасини бериш жараёнини таҳлил килишга – 2 балл.
- Дарснинг иштирокчи томонидан таҳлил қилиш жараёнида унинг фикрини аниқлиги, педагогик ва психологик томонидан асосланганлиги, тушунарлиги ҳам хакамлар томонидан эътиборга олинади.
2-тур. Педагогик кенгашга тайёргарлик кўриш ва ўтказиш тартибини белгилаш.
Мактаб директори ўз лавозим вазифасига кўра педагогик кенгаш йиғилишларини раиси ҳисобланиб, уни ташкил этиш учун тайёргарлик кўради ва ўтказади. Педагогик кенгашнинг кун тартиби мавзулари қуръа ташлаш йўли билан аниқланади. Иштирокчи мавзу асосида педагогик кенгашга тайёргарлиги, ўтказиш сценарияси ҳамда кенгаш баёнини компьютерда ёзади, принтердан чиқаради ва белгиланган 3 соат ичида топширади. Ҳакамлар ҳайъати томонидан педагогик кенгаш баёнлари текширилиб жами 15 балл билан баҳоланади.
Баҳолашда қуйидагиларга эътибор берилади:
- Педагогик кенгашнинг кун тартибини тўғри режалаштирганлиги, олинган мавзуларни таълим-тарбия мазмунига йуналтирилганлиги – 2 балл.
- Педагогик кенгашга тайёргарлик кўриш ишларини тўғри ва тизимли баён этган бўлса – 3 балл.
- Педагогик кенгашнинг ўтказиш технологиясини тўғри, унумли, самара берадиган қилиб ёритилиши, барчани жалб қиладиган усуллардан фойдаланиши, педагогик кенгаш йиғилиши иштирокчилар учун таҳлил қилиш ва фикрини ифодалаш учун шароит яратилганлиги – 4 балл.
- Педагогик кенгашда қабул қилинган қарорни ҳамма учун тушунарлиги ва бажаришга йўналтирилганлиги – 2 балл.
- Педагогик кенгаш баёнининг тўғри расмийлаштирилганлиги – 2 балл.
- Иштирокчининг саводхонлиги – 2 балл.
3-тур. Муаммоли вазият (педагогик ёки психологик). Жами 15 балл билан баҳоланади.
Муаммоли вазият бўйича тайёрланган 2 та саволдан иборат битта билетга (муаммоли вазиятни ҳаракатли, саҳна кўринишли, мимикали ҳолатда намойиш этади) иштирокчи оғзаки жавоб беради. Иштирокчи столдаги билетлардан бирини танлаб олиб, оғзаки ҳимоя қилади. Бунинг учун ҳар бир иштирокчига 5 дақиқа вақт ажратилади.

В данной странице можете ознакомится с положением конкурса «Самый лучший директор ВУЗа».
1. Настоящее Положение определяет порядок проведения ежегодного конкурса «Лучший педагог высшего образовательного учреждения» среди педагогов в системе высшего образования (далее — Конкурс).
Действие настоящего Положения не распространяется на Академию государственного управления при Президенте Республики Узбекистан, Банковско-финансовую академию, Высшую школу бизнеса при Кабинете Министров Республики Узбекистан, международные и зарубежные высшие образовательные учреждения, а также высшие военные образовательные учреждения.
2. Целями проведения Конкурса являются выявление и поощрение высококвалифицированных педагогов, дальнейшее повышение престижа педагогической деятельности, широкое распространение инновационных технологий обучения и воспитания, создание здоровой конкурентной и творческой среды педагогического труда, стимулирование профессионального развития и повышения мастерства профессорско-преподавательского состава в системе высшего образования.
3. Конкурс «Лучший педагог высшего образовательного учреждения» проводится поэтапно в соответствии со схемой согласно приложению № 1 к настоящему Положению и включает в себя:
а) внутривузовский этап Конкурса, проводимый в каждом высшем образовательном учреждении;
б) республиканский этап Конкурса.
4. Основными задачами проведения Конкурса являются:
а) на первом, внутривузовском этапе:
— прием и анализ представленных участниками Конкурса учебно-методических, научно-исследовательских, духовно-просветительских материалов;
— организация и оценка качества открытых занятий, проводимых участниками Конкурса;
— определение победителей и выдача рекомендаций для их участия в республиканском этапе Конкурса;
б) на втором, республиканском этапе:
— прием и анализ представленных высшими образовательными учреждениями рекомендационных документов и презентационных материалов участников Конкурса;
— организация и проведение презентации материалов, подготовленных участниками Конкурса;
— оценка и определение победителей Конкурса по номинациям;
— организация материального и морального поощрения победителей Конкурса;
— организация широкого освещения хода и результатов Конкурса в средствах массовой информации.
5. Конкурс проводится по областям образования, указанным в приложении № 2 к настоящему Положению, по следующим номинациям:
а) «Лучший педагог по своей специальности», в рамках которой рассматриваются работы в области методики обучения по соответствующему предмету (курсу);
б) «Лучший педагог-исследователь», в рамках которой рассматриваются достижения педагога в области внедрения результатов его научно-исследовательских работ в образовательно-воспитательный процесс;
в) «Лучший педагог в использовании инновационных и информационных технологий», в рамках которой рассматриваются работы в области эффективного применения современных педагогических и информационно-коммуникационных технологий в учебно-воспитательном процессе.
II. Организаторы и учредители Конкурса
6. Состав организационного комитета по проведению республиканского этапа Конкурса (далее — Оргкомитет) утверждается Министром высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан. В состав Оргкомитета входят представители министерств и ведомств, имеющих высшие образовательные учреждения, а также других организаций.
7. Основными задачами Оргкомитета являются:
— установление сроков проведения Конкурса;
— проведение Конкурса на высоком организационном уровне;
— привлечение средств массовой информации для освещения мероприятий, проводимых в рамках Конкурса.
8. Оргкомитет формируется, как правило, в составе председателя, заместителя председателя, секретаря и членов Оргкомитета.
Председатель, заместитель председателя и секретарь Оргкомитета избираются из числа его членов.
9. Председатель Оргкомитета:
— определяет повестку дня и созывает заседания Оргкомитета;
— утверждает решения Оргкомитета и организует контроль за их исполнением;
— координирует работу членов Оргкомитета по исполнению возложенных на них задач.
10. Члены Оргкомитета имеют право:
— принимать участие в обсуждении и решении вопросов, рассматриваемых на заседаниях Оргкомитета;
— представлять заключения по рассматриваемым вопросам.
-Участие в деятельности Оргкомитета осуществляется на общественных началах.
11. Заседание Оргкомитета ведет председатель, а в случае его отсутствия — заместитель председателя.
Заседание Оргкомитета правомочно в случае присутствия не менее двух третей его членов.
12. Секретарь Оргкомитета:
обеспечивает своевременную подготовку всех необходимых документов к заседанию Оргкомитета;
— согласовывает с председателем Оргкомитета сроки и место проведения заседания;
— оповещает членов Оргкомитета о дате, проекте повестки дня, времени и месте проведения заседания;
— организует проведение заседаний Оргкомитета по вопросам повестки дня;
— оформляет протоколы заседания Оргкомитета и после утверждения направляет их его членам и другим заинтересованным организациям.
13. Решение Оргкомитета принимается простым большинством голосов его членов, присутствующих на заседании. При равенстве голосов решающим является голос председателя Оргкомитета (в случае его отсутствия — заместителя председателя).
14. Порядок работы Оргкомитета определяется утверждаемым им регламентом.
15. Учредителями Конкурса являются:
- Министерство высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан;
- Министерство народного образования Республики Узбекистан;
- Министерство здравоохранения Республики Узбекистан;
- Министерство по делам культуры и спорта Республики Узбекистан;
- Министерство иностранных дел Республики Узбекистан;
- Министерство юстиции Республики Узбекистан;
- Министерство сельского и водного хозяйства Республики Узбекистан;
- Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан;
- Государственный налоговый комитет Республики Узбекистан;
- Академия художеств Узбекистана;
- Государственно-акционерная железнодорожная компания «Ўзбекистон темир йўллари»;
- Государственное предприятие «Навоийский горно-металлургический комбинат».
16. Учредители Конкурса обеспечивают необходимую поддержку и создают условия для эффективной работы Оргкомитета.
III. Организация внутривузовского этапа Конкурса
17. Внутривузовский этап Конкурса проводится в высшем образовательном учреждении ежегодно с 1 апреля по 30 мая.
18. Решение о победителе внутривузовского этапа Конкурса принимается Конкурсной комиссией, состав которой утверждается приказом ректора (директора) высшего образовательного учреждения.
19. Конкурсная комиссия создается из числа административно-управленческого персонала, педагогов и представителей профсоюзного комитета работников высшего образовательного учреждения.
20. Конкурсная комиссия выполняет следующие функции:
организует информационное сопровождение внутривузовского этапа Конкурса;
организует прием заявок и материалов от участников Конкурса;
оценивает представленный участником Конкурса в соответствии с пунктом 22 настоящего Положения пакет документов и качество проведения им открытого занятия;
подготавливает заявку-ходатайство с приложением документов победителей внутривузовского этапа Конкурса для представления их кандидатур на участие в республиканском этапе Конкурса.
Участником Конкурса может быть штатный педагог высшего образовательного учреждения, проработавший на полной ставке не менее 3-х лет в данном высшем образовательном учреждении, без возрастных ограничений, независимо от наличия ученой степени и звания, ведущий один из курсов (лекционные, семинарские, практические или лабораторные занятия) по учебным программам бакалавриата или магистратуры, подавший в соответствии с требованиями настоящего Положения документы на участие в Конкурсе.
21. В ходе внутривузовского этапа Конкурса с 15 апреля в течение 5 рабочих дней участники Конкурса представляют на рассмотрение Конкурсной комиссии пакет документов (п. 22) в виде распечатки на бумаге и электронной форме.
22. Участник Конкурса представляет в Конкурсную комиссию пакет документов, содержащий:
представление заведующего кафедрой высшего образовательного учреждения (в случае участия заведующего кафедрой в Конкурсе представление подписывается проректором (заместителем директора) по учебной работе) в объеме не более двух страниц, в котором излагаются сведения о педагогической, а также профессиональной и общественной деятельности участника Конкурса в высшем образовательном учреждении;
описание педагогической концепции участника Конкурса (3 — 6 страниц печатного текста);
наиболее значимые учебно-методические, научно-методические материалы или творческие работы участника Конкурса, на которые имеются внешние рецензии;
сведения о награждениях в различных конкурсах, копии грамот и дипломов (в случае наличия);
информацию об участии в грантовой деятельности с указанием названия гранта, размера финансирования, формы и степени участия (в случае наличия);
сведения об участии в конференциях с указанием статуса и названия конференции, места проведения, степени личного участия (докладчик, содокладчик, организатор);
сведения об участии в международных проектах и программах (с указанием названия, источников и объемов финансирования, степени участия);
копии сертификатов и удостоверений о прохождении курсов повышения квалификации, переподготовки кадров, стажировок (с указанием темы, объема часов и места прохождения);
список публикаций, заверенный в установленном порядке высшим образовательным учреждением;
сведения о студентах, участвовавших в различных конкурсах, проектах, олимпиадах, подготовленных непосредственно участником Конкурса, а также другие материалы о его профессиональном росте и достижениях.
Материалы и информация, включенные в пакет документов, должны содержать сведения о деятельности участника Конкурса за последние 3 года.
23. В рамках внутривузовского этапа Конкурса в период с 25 апреля по 15 мая участником Конкурса должно быть проведено открытое занятие в академической группе в присутствии представителя (ей) Конкурсной комиссии, по итогам которого проставляется соответствующая оценка качества проведения занятия по критериям согласно приложению № 3 к настоящему Положению.
24. Участник конкурса имеет право на выбор вида, формы, темы открытого занятия, а также группы студентов, исходя из направления их обучения и подготовленной тематики.
25. Участник Конкурса не может быть членом Конкурсной комиссии.
26. С учетом результатов оценки пакета документов и качества проведения открытых занятий, Конкурсная комиссия в соответствии с пунктом 17 настоящего Положения ежегодно до 30 мая определяет победителей (1, 2-е и 3-е места) в каждой номинации и рекомендует кандидатуры победителей, занявших первые места в каждой номинации, для участия в республиканском этапе Конкурса.
27. Решения Конкурсной комиссии принимаются простым большинством голосов ее членов. При равенстве голосов решающим является голос председателя.
28. Решения Конкурсной комиссии оформляются протоколами, которые составляются в двух экземплярах и подписываются всеми членами Конкурсной комиссии, принимавшими участие в заседании. В протоколах указывается особое мнение членов Конкурсной комиссии (при его наличии).
29. Участники Конкурса, занявшие 1, 2-е и 3-е места по соответствующим номинациям, указанным в пункте 17 настоящего Положения, награждаются почетной грамотой высшего образовательного учреждения и материальным вознаграждением в виде денежных средств в размере 1, 0,75 и 0,5 коэффициента от штатного оклада, соответственно, в зависимости от занимаемой ими должности.
30. Материальное вознаграждение в виде денежных средств предоставляется за счет внебюджетных средств высших образовательных учреждений, на основании приказа ректора (директора) высшего образовательного учреждения.
IV. Проведение республиканского этапа Конкурса
31. Персональные составы конкурсных комиссий по определению победителей республиканского этапа Конкурса по каждой области образования, указанной в приложении № 2 к настоящему Положению, утверждаются Оргкомитетом.
32. С 1 июня в течение 20 рабочих дней высшие образовательные учреждения представляют в Оргкомитет заявку-ходатайство с кандидатурами на участие в республиканском этапе из числа победителей, занявших в рамках внутривузовского этапа Конкурса 1-е места по всем номинациям, указанным в пункте 17 настоящего Положения, с приложением:
резюме, содержащего характеристику основных профессиональных достижений участника Конкурса;
конкурсной работы (открытое занятие, авторские педагогические технологии, педагогическая концепция в виде презентации или видеоролика);
пакета документов (п. 22) с указанием фамилии, имени и отчества участника Конкурса.
33. Все материалы представляются в виде распечатки на бумаге и электронной форме и возврату не подлежат.
34. Конкурсные комиссии по каждой области образования с 20 июня в течение 20 рабочих дней рассматривают поступившие документы участников Конкурса.
35. Программа Конкурса включает в себя презентацию конкурсной работы участников Конкурса, в ходе которой им предоставляется возможность раскрытия своего педагогического мастерства, профессионализма, творческих возможностей и интересов.
Презентация проводится со 2 по 20 сентября.
36. Конкурсные комиссии при оценке презентации конкурсных работ руководствуются критериями согласно приложению № 4 к настоящему Положению. Победители республиканского этапа Конкурса, занявшие 1-е места в номинациях по каждой области образования, определяются на заседаниях конкурсных комиссий в срок до 25 сентября. Результаты заседаний конкурсных комиссий оформляются протоколом, который утверждается председателем Оргкомитета.
37. При необходимости Оргкомитет вправе вносить изменения в сроки представления документов и проведения этапов работы конкурсных комиссий.
38. Победители республиканского этапа Конкурса, занявшие 1-е места в номинациях по каждой области образования, награждаются почетными дипломами и им выплачивается материальное вознаграждение в 5-кратном размере должностного оклада участника Конкурса. Итоги Конкурса публикуются в средствах массовой информации.
39. Выплата материального вознаграждения производится за счет средств Фонда развития высших образовательных учреждений в соответствии с решением Оргкомитета, на основании приказа Министра высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан. Министерства и ведомства, имеющие высшие образовательные учреждения, вправе за свой счет дополнительно предоставлять победителям Конкурса материальное вознаграждение в виде денежных средств.
40. Награждение победителей происходит в торжественной обстановке в первой декаде октября.
41. Победители республиканского этапа Конкурса, занявшие 1-е места в номинациях по каждой области образования, в течение 3-х лет имеют право представлять документы в Высшую аттестационную комиссию при Кабинете Министров Республики Узбекистан для получения ученых званий профессора (или доцента) без прохождения годичного срока исполняющего обязанности в соответствующей должности.
Почетный диплом победителя республиканского этапа Конкурса приравнивается к выполнению требований об издании учебников, учебных пособий, наличии публикаций научных статей, предъявляемых Высшей аттестационной комиссией при Кабинете Министров Республики Узбекистан для присвоения ученых званий в установленном порядке.
42. В Министерстве высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан формируется база данных о победителях Конкурса.