Joriy yilning 22-oktyabridan boshlab 2025/2026-oʻquv yili doirasida “Mening maktabim” loyihasining 1-bosqichiga start beriladi. Bu haqda Iqtisodiyot va moliya vazirligi maʼlum qildi.
“Mening maktabim” – Maktab o‘quvchilari o‘rtasida budjet savodxonligini oshirish maqsadida “Ochiq budjet” axborot portalida maktab o‘quvchilari fikri asosida loyihalarni shakllantirish, ularni saralash, ovoz berish yo‘li orqali g‘olib loyihalarni aniqlash hamda budjet mablag‘lari hisobidan moliyalashtirishni o‘z ichiga olgan jarayon.
Qayd etilishicha, 1-bosqich doirasida 1-, 2- va 4-toifaga kiritilgan 112 ta tumandagi 4 987 ta maktab ishtirok etadi.
- 22–31-oktabr kunlari — loyihalarni shakllantirish;
- 1–10-noyabr kunlari — loyihalarni saralash;
- 11–20-noyabr kunlari — ovoz berish bosqichlari oʻtkaziladi.
“Mening maktabim” loyihasida 5-sinfdan 11-sinfgacha boʻlgan har bir oʻquvchi oʻzi taʼlim olayotgan umumtaʼlim maktabiga doir loyihalarni ilgari surishi hamda ushbu loyihalarga ovoz berishi mumkin.
Maʼlumot uchun: 3 va 5-toifaga kiritilgan tuman (shahar)lar joriy yilning dekabr–2026-yil yanvar oylarida “Mening maktabim” loyihasining 2-bosqichida ishtirok etadi.
Mazkur bosqichda ishtirok etayotgan 112 ta tuman roʻyxati bilan quyidagi havola orqali tanishishingiz mumkin:

Первый этап проекта «Моя школа» будет запущен в рамках 2025/2026 учебного года с 22 октября этого года. Об этом сообщило Министерство экономики и финансов.
Проект «Моя школа» — процесс, включающий в себя формирование проектов на основе идей школьников на информационном портале «Открытый бюджет», их отбор, определение проектов-победителей путём голосования и их финансирование за счет бюджетных средств, в целях повышения бюджетной грамотности школьников.
Отмечается, что в первом этапе примут участие 4987 школ в 112 округах, отнесенных к категориям 1, 2 и 4.
В программу войдут:
- 22–31 октября — формулирование проектов;
- 1–10 ноября — отбор проектов;
- 11–20 ноября — этапы голосования.
В проекте «Моя школа» каждый ученик 5–11 классов может номинировать проекты, связанные с его средней школой, и голосовать за эти проекты.
Для информации: Районы (города), вошедшие в 3 и 5 категории, примут участие во 2 этапе проекта «Моя школа» с декабря текущего года по январь 2026 года.