Вазир жамғармасидан устама олишга номзодларни саралаш жараёнларининг 2-босқичи бошланмоқда: манзил ва саналар билан танишинг.
Вазир жамғармаси ҳисобидан ҳар ойлик устама тўланадиган номзодларнинг касбий маҳоратини баҳолаш мезонлари маълум бўлди. Бу ҳақида Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги хабар бермоқда.
Вазир жамғармасидан устама олиш учун ўтказиладиган синов жараёнлари бир-бирига боғлиқ бўлмаган ҳолда кўп босқичли танлов асосида бевосита Вазирлар Маҳкамасининг қарори билан белгиланган тартибда ташкил этилиши ҳақида аввалроқ хабар бергандик.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2022-йил 2-августдаги “Халқ таълими вазири жамғармаси фаолиятини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Қарорига кўра, 2022-йил декабр ойида ушбу Жамғармадан ҳар ойлик устама тўланадиган малакали педагог кадрларни саралаш синовларининг дастлабки босқичи бўлиб ўтган эди.
Биринчи босқичда қатнашган ҳамда дарс берадиган умумтаълим фани бўйича билим даражасини баҳолаш учун бўлиб ўтган тест синовларида максимал баллнинг 80 ва ундан юқори фоиз натижани қайд этган номзодлар иккинчи босқичга тавсия этилади.
Иккинчи босқичда умумтаълим фанини билиш даражасини баҳолаш бўйича ўтказилган тест синовларида максимал баллнинг 80 фоизи ёки ундан юқори натижа кўрсатган номзодларнинг касбий маҳоратини баҳолаш учун суҳбат ўтказилади.
Касбий маҳоратини баҳолаш бўйича ўтказилган суҳбат натижаларига кўра энг юқори балл тўплаган малакали педагог кадрларга жорий йилнинг апрел ойидан бошлаб, 9 ой давомида меҳнатга ҳақ тўлашнинг энг кам миқдорининг 5,5 баравари миқдорида (бугунги кунда 5 млн сўм) ҳар ойлик устама тўланади.

Начинается 2-й этап отбора кандидатов на получение надбавки из Фонда министра: ознакомьтесь с датами и местами проведения.
Стали известны критерии оценки профессионального мастерства кандидатов, которым ежемесячно выплачивается надбавка из средств Фонда министра. Об этом сообщает Министерство дошкольного и школьного образования.
Ранее мы сообщали о том, что процессы тестирования на получение надбавок из фонда министра будут организованы в порядке, установленном постановлением Кабинета министров, непосредственно на основе многоступенчатого отбора, не зависящего друг от друга.
Согласно постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан “О мерах по организации деятельности фонда министра народного образования” от 2 августа 2022 года, в декабре 2022 года был проведен предварительный этап квалификационных испытаний педагогических кадров с ежемесячной доплатой из фонда.
Кандидаты, которые участвовали на первом этапе и набравшие 80 или более процентов от максимального балла на тестах, проведенных для оценки уровня знаний по общеобразовательным предметам были рекомендованы для второго этапа.
На втором этапе проводится собеседование для оценки профессиональных навыков кандидатов, набравших 80% или выше максимального балла в тестах на оценку уровня знаний по общеобразовательным предметам.
Квалифицированным педагогическим кадрам, набравшим наивысшие баллы по результатам собеседования по оценке профессионального мастерства, начиная с апреля текущего года, в течение 9 месяцев выплачивается ежемесячная надбавка в размере 5,5-кратного минимального размера оплаты труда (на сегодняшний день 5 млн. сумов).