Ҳукумат қарори (726–сон, 28.12.2022 й.) билан Таълим муассасалари учун матбаа маҳсулотлари хавфсизлиги талабларини белгилашнинг умумий техник регламенти тасдиқланди.
Регламент билан қуйидагилар белгиланди:
- мактабгача, умумий ўрта ва ўрта махсус ҳамда профессионал таълим соҳасида фойдаланиладиган матбаа маҳсулотларининг хавфсизлигига қўйиладиган талаблар;
- ёзув учун мўлжалланган матбаа маҳсулотларига кўйиладиган хавфсизлик талаблари;
- ўқув нашрлари ва қўшимча таълим учун нашрлар хавфсизлигига қўйиладиган талаблар;
- ёзув учун матбаа маҳсулотлари, ўқув нашрлари ва қўшимча таълим нашрларини қадоқлашга доир талаблар;
- матбаа маҳсулотини идентификациялаш, намуналарни танлаш ва назорат қилиш услублари.
Регламент фойдаланувчиларнинг ҳаёти ва соғлиғини сақлаш, атроф муҳитни муҳофаза қилиш, шунингдек, истеъмолчиларнинг чалғишига олиб келувчи ҳаракатларнинг олдини олиш мақсадида ишлаб чиқилган.
Жумладан, умумий ўрта таълим ва ўрта махсус ҳамда профессионал таълим учун ўқув нашрларида тор ёзиладиган шрифтлар қўллаш мумкин эмас.
Шунингдек, таълим муассасалари учун матбаа маҳсулотларида газета қоғози ва ялтироқ қоғоздан фойдаланишга йўл қўйилмайди.
Ёш тоифасига қараб нашрлар:
- 1-4-синфлар;
- 5-9-синфлар;
- 10-11-синфларга мўлжалланади.
Нашр вазни дарсликлар учун:
- 1-4-синфлар учун 300 грамдан;
- 5-6-синфлар учун 400 грамдан;
- 7-9-синфлар учун 500 грамдан;
- 10-11-синфлар учун эса 600 грамдан ошмаслиги керак.
1-4-синфлар учун адабиётларда рангли бўёқлар, шрифтни белгилаш, чизилган шрифтлар, кўп устунли териш қўлланилмайди.

Учебники для начальных классов будут весить не более 300 граммов - Ta’lim / Образование
Постановлением Правительства (№726 от 28.12.2022 года) утверждён общий Технический регламент по установлению требований безопасности к полиграфической продукции для образовательных учреждений.
Учебники для начальных классов будут весить не более 300 граммов
Регламентом установлены:
• требования к безопасности полиграфической продукции, используемой в сфере дошкольного, общего среднего и среднего специального и профессионального образования;
• требования безопасности, предъявляемые к печатной продукции, предназначенной для письма;
• требования к безопасности учебных изданий и изданий для дополнительного образования;
• требования к упаковке полиграфической продукции, учебных изданий и изданий дополнительного образования для письма;
• методы идентификации, отбора проб и контроля полиграфической продукции.
Регламент разработан в целях защиты жизни и здоровья пользователей, защиты окружающей среды, а также предотвращения действий, приводящих в заблуждение потребителей.
В учебных изданиях, в том числе для общего среднего и среднего специального, а также профессионального образования, не могут применяться узкопечатные шрифты.
Также, не допускается использование газетной и глянцевой бумаги в полиграфической продукции для учебных заведений.
Издания по возрастной категории рассчитаны на:
• 1-4 классы;
• 5-9 классы;
• 10-11 классы.
Вес изданий для учебников не должен превышать:
• 300 грамм для 1-4 классов;
• 400 грамм для 5-6 классов;
• 500 грамм для 7-9 классов;
• 600 грамм для 10-11 классов.
В литературе для 1-4 классов не будут использоваться цветные краски, шрифтовая разметка, подчеркнутые шрифты, многоколонный набор текста.