Якунланаётган 2022 йил турли соҳалар қатори таълимда ҳам янгиликлар, мунозарали ҳолатлар ва муҳокамаларга бой бўлди. Булар — Андижонда ўқитувчилардан узр сўратиш воқеаси, ўқитувчи-ўқувчи зиддиятлари, аттестация жараёнлари, президент мурожаатномаси ва президентнинг ўқитувчилар билан учрашуви кабилар. Ўқитувчилар ҳаётида рўй берган асосий воқеалар бир саҳифага жамланди.
1000 доллар маош тўғрисида фармон
Йил бошида «2022–2026-йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегияси тўғрисида»ги президент фармони имзоланди. Унда 2026 йилгача малакали ўқитувчи ва шифокорларнинг ойлик маоши босқичма-босқич 1000 доллар эквивалентига етказилиши белгиланган.
Андижонча тажриба
Йил бошининг энг кўп муҳокама қилинган воқеаси — «Андижонча тажриба» кўпчиликнинг эсида бўлса керак.
Феврал ойида Андижон вилояти Марҳамат туманидаги мактаблардан бирида ўқитувчилар ўқув муассасасида таълим сифати, ўқувчиларнинг олийгоҳларга кириш кўрсаткичи пастлиги учун ота-оналар олдида тик туриб узр сўрашганди.
Ҳолат кўпчиликнинг эътирозига сабаб бўлган, жамоатчилик фаоллари ўқитувчилар билан содир бўлган ҳолатга муносабат билдиришганди.
Шундан сўнг Марҳамат тумани ҳокими ўринбосари, туман ХТБ мудири ва мактаб директори ишдан олинган, туман ҳокимига эса ҳайфсан берилганди.
Андижон вилояти ҳокими Шуҳрат Абдураҳмонов ҳам узрбозликка муносабат билдириб, Андижонда ҳеч бир устоз бундай ҳолатга тушишига йўл қўймаслигини билдирганди.
Ўқитувчи ўқувчини жазолаши мумкинми?
Кейинги асосий туркум мавзулар ўқитувчи ва ўқувчи муносабатлари билан боғлиқ. Биринчи ҳолатда ўқитувчи ўқувчини жазолаган ёки унга қўл кўтарган, иккинчи ҳолатда эса ўқувчи ёки унинг яқинлари ўқитувчини калтаклаган. Замонавий педагогикада ўқитувчи ўқувчига қўл кўтариши мумкин эмаслиги ва калтаксиз болага таълим бериш тўғри эканига одамлар айнан шундай ҳолатлар ижтимоий тармоқларда тарқалиб, расмий муносабатлар билдирилгач кўника бошлади. Лекин ўқувчини жазолаб ўқитиш мумкин, деб ҳисобловчилар ҳали ҳам кўпчиликни ташкил қилади.
Масалан, феврал ойида Наманганда дарс қилиб келмаган 1-синф ўқувчиларини доскага чиқариб «уят, уят» деб изза қилгани учун ўқитувчи ишдан олинишгача борган, сўнг ота-оналар ўқитувчи тажрибали эканини айтиб илтимос қилишгач, меҳнат шартномаси бекор қилинмайдиган бўлганди.
Ҳолатдан олинган хулоса шундай бўлганди: дарс қилмай келадиган, мактаб ички тартиб-қоидаларини бузадиган ўқувчиларни жазолаш мумкин эмас. Бироқ унинг ҳолатини боланинг ота-онаси иштирокида муҳокама қилиши мумкин. Агар ўқувчи ўзгармаса, у мактабнинг ички рўйхатига киритилади.
Бундан ташқари, бир неча ҳолатда ўқувчини калтаклаган педагогларга қонуний чоралар кўрилди.
Ўқувчи устозига қўл кўтарди
Афсуски, йил давомида ўқитувчига қўл кўтариш ҳолатлари ҳам етарлича бўлди. Наманган ва Улуғнордаги ҳолатлар бунга мисол. Яқинда эса Марғилон шаҳрида ўқувчининг яқинлари ўқитувчини калтаклаган ҳолат бўлди.
Ҳозир вазият ҳуқуқ-тартибот органлари томонидан ўрганиляпти. Ҳа, ўқитувчи бўлиб ишлаш осон эмас.
Аттестация машмашалари
Ўқитувчилар учун энг қизиқ мавзулардан бири аттестация жараёнлари бўлмоқда. Сабаби ҳозир ўқитувчилар (1 БҲМ = 300 минг сўм) тўлов қилган ҳолда йилда икки марта навбатдан ташқари ҳам аттестацияга боришлари ва тоифаларини ошириб шунга яраша кўпроқ маош олишлари мумкин.
Тест кўринишида ўтказилаётган аттестацияда ўқитувчилар саволлар сифати, имтиҳон шароитлари кабиларга эътирозлар билдириб туришди. Баҳордаги аттестацияда рус тили ўқитувчиларининг эътирозлари, айниқса, кўпроқ бўлди.
Дарвоқе, ўқитувчилар шу йилдан бошлаб аттестациядан ўтганлик тўғрисидаги сертификатини электрон тарзда юклаб оладиган бўлди.
1 октябр бошқача нишонланди
1 октябр — Ўқитувчилар ва мураббийлар куни бу йил одатдагидан ўзгачароқ нишонланди. Бир гуруҳ фаол ўқитувчи ва мураббийлар Самарқанд шаҳридаги тантанага таклиф этилиб, улар беш юлдузли меҳмонхоналарга жойлаштирилди.
Бу ўқитувчилар томонидан ижобий кутиб олинди.
Вазифадан ташқари ишлар учун маъмурий ва жиноий жавобгарлик
Президент администрацияси ижро этувчи аппаратининг коммуникациялар ва ахборот сиёсати бўйича шуъба мудири Саида Мирзиёева ўқитувчиларга оид муҳим янгиликни эълон қилди.
«Ўқитувчиларга вазифасидан ташқари ишларни юклайдиганларни маъмурий ва жиноий жавобгарликка тортиш бўйича қонун лойиҳаси ишлаб чиқилди ва тез орада қабул қилиниши кутиляпти», деди Мирзиёева.
Агар бу қонун қабул қилиниб, амалда ишласа, ўқитувчилар обрўси ошишига ёрдам бериши, уларни ортиқча турли юмушлардан қутқариши мумкин.
Таълим мурожаатноманинг асосий мавзуси бўлди
Энг охирги ва асосий ўқитувчилар билан боғлиқ воқеа — Шавкат Мирзиёевнинг Олий Мажлисга ва Ўзбекистон халқига мурожаатномаси бўлди. Бу йилги мурожаатномада асосий урғу таълимга қаратилди ва 2023 йил — «Инсонга эътибор ва сифатли таълим» йили деб эълон қилинди.
Мурожаатномада президент ўқитувчиларнинг мақомини, уларнинг шаъни ва қадр-қимматини ҳимоя қилишни Конституцияда алоҳида белгилаш зарурлигини қайд этди.
Президент билан учрашув
29 декабр куни Шавкат Мирзиёев бир гуруҳ ўқитувчилар билан учрашди.
Учрашувда давлат раҳбари таълим сифатини ошириш, мактаб ўқувчиларининг сифатли билим олишлари учун ўқитувчилар ўз устида ишлаши кераклиги, шароитга қараб уларнинг маоши оширилиб борилиши ҳақида тўхталиб ўтди.
“Келгуси йили таълимга оид ҳам кўплаб қарор, фармонлар чиқади. Шунингдек, мактаб ўқитувчилари учун ипотека кредитларини камайтирсак бу ҳам яхши бўлади. Бугун мен кўп саволларга жавоб олдим”, деди президент.
Бундан ташқари, президент туман ва вилоят ХТБларини тугатишни ўйлаётганини билдирди.
Маълумот учун: 2021/2022 ўқув йили ҳолатига кўра, мактабларда дарс бераётган ўқитувчилар сони ярим миллиондан кўпроқ. Уларнинг 90,1 фоизи олий маълумотли. Бир ўқитувчига 12 нафар ўқувчи тўғри келади.

Завершающийся 2022 год был полон новостей, спорных ситуаций и дискуссий как в сфере образования, так и в различных других сферах. Это такие события, как извинения учителей перед родителями в Андижане, конфликты между учителями и учениками, процессы аттестации, послание президента и встреча президента с учителями. Основные события, произошедшие в жизни учителей, были собраны на одной странице.
Указ о зарплате в размере 1000 долларов
В начале года был подписан указ президента «О стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы». Он предусматривает, что до 2026 года ежемесячная заработная плата квалифицированных учителей и врачей будет постепенно увеличена до эквивалента 1000 долларов США.
Опыт по андижански
Наверное, многие помнят самое обсуждаемое событие начала года – «Опsn по андижански».
В феврале в одной из школ Мархаматского района Андижанской области учителя встали и извинились перед родителями за качество обучения в учебном заведении и низкий показатель приема учащихся в вузы.
Ситуация вызвала множество возражений, на ситуацию с учителями отреагировали общественные активисты.
После этого были уволены заместитель хакима Мархаматского района, директор районного ОНУ и директор школы, а хаким района получил дисциплинарное взыскание.
Хаким Андижанской области Шухрат Абдурахманов также отреагировал на извинения и заявил, что не допустит в Андижане такой ситуации с учителями.
Может ли учитель наказать ученика?
Следующая основная категория тем связана с отношениями учителя и ученика. В первом случае учитель наказал ученика или поднял на него руку, а во втором случае ученик или его близкие избили учителя. В современной педагогике людей стали убеждать, что учителю нельзя поднимать руку на ученика, и правильно учить ребенка без побоев, именно к таким случаям люди начали привыкать, когда в социальных сетях стали появляться сообщения такого рода. Но те, кто считает, что ученика можно воспитывать наказывая, по-прежнему составляют большинство.
Например, в феврале в Намангане учителя чуть не уволили за то, что она вывела не подготовивших к уроку первоклассников к доске и сказала «позор, позор». Трудовой договор не был расторгнут после заявления родителей, поскольку учительница была с большим опытом.
Вывод из сложившейся ситуации был таков: нельзя наказывать учеников, которые не делают уроки, нарушают внутренние процедуры школы. Однако нарушения можно обсудить в присутствии родителей ребенка. Если ученик не изменится, он будет включен во внутренний список школы.
Кроме того, в отношении преподавателей, которые в нескольких случаях избивали ученика, были приняты правовые меры.
Ученик поднял руку на учителя
К сожалению, в течение года было достаточно случаев поднятия руки на учителя. Случаи в Намангане и Улугноре тому пример. Недавно в городе Маргилон родственники школьника избили учителя.
Сейчас ситуация изучается правоохранительными органами. Да, работать учителем нелегко.
Суматоха вокруг аттестации
Одной из самых интересных тем для учителей являются процессы аттестации. Причина в том, что теперь учителя могут проходить аттестацию два раза в год после оплаты (1 БРВ = 300 000 сумов) и соответственно получать более высокую заработную плату.
При аттестации, проведенной в форме теста, преподаватели высказали возражения по поводу качества вопросов, условий проведения экзамена. На аттестациях весной было особенно много возражений со стороны учителей русского языка.
Кстати, с этого года учителя смогут скачать свои сертификаты аттестации в электронном виде.
1 октября праздновалось по-другому
1 октября — День учителя и наставника в этом году отмечался необычно, чем обычно. На торжество в Самарканде была приглашена группа активных педагогов и учителей, которые разместились в пятизвездочных отелях.
Это было положительно воспринято учителями.
Административная и уголовная ответственность за эксплуатацию учителей
Саида Мирзиеева, руководитель управления по коммуникациям и информационной политике исполнительного аппарата администрации президента, объявила о важном нововведении, касающемся учителей.
«Их использовали в качестве садовников, дворников, официантов, обслуживающих приезжавшие в школу комиссии, „массовки“, заполняющей пустые залы на скучных мероприятиях, подписчиков печатных изданий по принуждению, ночных дежурных и школьных охранников», — написала она у себя в Telegram-канале.
Саида Мирзиёева подчеркнула, что «настало время прекратить такое положение вещей». «Ведь если мы не возвысим честь и достоинство Учителя, мы не сможем ничего добиться», — сказала дочь президента.
Главной темой обращения стало образование
Последним и главным событием, связанным с учителями, стало обращение Шавката Мирзиёева к Олий Мажлису и народу Узбекистана. В обращении этого года основной акцент был сделан на образование, а 2023 год объявлен годом «Заботы о человеке и качественного образования».
В обращении президент отметил необходимость отдельного закрепления в Конституции статуса учителей, защиты их чести и достоинства.
Встреча с президентом
29 декабря Шавкат Мирзиёев встретился с группой педагогов.
На встрече глава государства остановился на том, что учителя должны работать над повышением качества образования, чтобы школьники получали качественное образование, их зарплата будет повышаться в зависимости от условий.
“В следующем году также будет много постановлений, указов, касающихся образования. Это также хорошо, если мы сократим ипотечные кредиты для школьных учителей. Сегодня я получил ответы на многие вопросы”, сказал президент.
Кроме того, президент заявил, что подумывает о ликвидации райОНО и облУНО.
Для справки: по состоянию на 2021/2022 учебный год количество учителей, преподающих в школах, составляет более полумиллиона человек. Из них 90,1% имеют высшее образование. На одного учителя приходится 12 учеников.