Ўзбекистонда мактаб ўқувчиларига инглиз тилидан ташқари хитой, немис, француз, корейс ва япон тилларидан бири ўтилиши мумкин. Бу ҳақда Ўзбекистон президентининг «Умумий ўрта таълим муассасалари ўқувчиларини хорижий тил ва замонавий касбларга ўқитиш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги қарорида кўзда тутилган.
Унга кўра, 2024-2025-ўқув йилидан бошлаб:
умумий ўрта таълим муассасаларининг 10–11-синфларида тажриба-синов тариқасида ўқувчиларнинг танловидан келиб чиқиб «Фанларни чуқурлаштириб ўқитиш» ёки «Бизнес ва касб-ҳунар» йўналишлари бўйича ҳам ўқув жараёни босқичма-босқич ташкил этилади (таянч ўқув режа асосида ўқитиш билан бир қаторда);
Умумий ўрта таълим муассасаларида хорижий тилларни ўқитишнинг қуйидаги тартиби жорий этилади, унга мувофиқ:
- 5–9-синфларда хорижий тилга ўқитиш интенсивлигини ошириш орқали ўқувчиларда базавий билим ва нутқий кўникмалар шакллантирилади;
- 10–11-синфларда хорижий тилни ўқитишда асосий эътибор ўқувчиларнинг академик ёзув ва гапириш кўникмаларини ривожлантиришга қаратилади;
- «Фанларни чуқурлаштириб ўқитиш» йўналиши доирасида хорижий тил фанини танлаган ўқувчилар 10–11-синфларда иккинчи хорижий тилга ўқитилади;
- хорижий тил йўналишида педагоглар тайёрлайдиган давлат олий таълим муассасаларида таҳсил олаётган битирувчи курс талабаларига бир вақтнинг ўзида ҳам ўқиш, ҳам педагогик фаолиятни амалга ошириш имконини берувчи мослашувчан дарс жадвали жорий қилинади.
2024 йил 1 майга қадар 11-синфда иккинчи хорижий тилнинг камида А2 даражада ўзлаштирилишини назарда тутувчи хорижий тил фани бўйича ўқув режа ва дастурлар такомиллаштирилади.
2024 йил якунига қадар умумий ўрта таълим муассасаларига хитой, немис, француз, корейс, инглиз ва япон тиллари бўйича малакали мутахассислар жалб қилинади.

Старшеклассники в Узбекистане будут изучать второй иностранный язык - Ta’lim / Образование
В Узбекистане школьникам, помимо английского, будут преподавать китайский, немецкий, французский, корейский и японский языки. Это предусмотрено постановлением Президента Узбекистана «О дополнительных мерах по обучению учащихся общеобразовательных учреждений иностранным языкам и современным профессиям».
Старшеклассники в Узбекистане будут изучать второй иностранный язык
Согласно постановлению, начиная с 2024-2025 учебного года:
в 10-11 классах общеобразовательных учреждений учебный процесс постепенно организуется по направлениям «Углубленное изучение наук» или «Бизнес и профессия» на основе выбора учащихся в порядке эксперимента (помимо обучения на основе основной учебной программы).
В средних общеобразовательных учреждениях вводится следующий порядок обучения иностранным языкам, согласно которому:
• за счет повышения интенсивности обучения иностранному языку в 5-9 классах у учащихся будут формироваться базовые знания и навыки разговорной речи;
• в 10-11 классах преподавание иностранного языка будет направлено на развитие академических навыков письма и разговорной речи учащихся;
• Учащимся, выбравшим иностранный язык в рамках курса «Углубленное изучение предметов», в 10-11 классах будет преподаваться второй иностранный язык;
• Для студентов аспирантуры, обучающихся в государственных высших учебных заведениях, где готовят педагогов в области иностранного языка, будет введен гибкий график занятий, что позволит им одновременно учиться и заниматься педагогической деятельностью.
К 1 мая 2024 года учебный план и программы по иностранному языку будут усовершенствованы, предусмотрев освоение второго иностранного языка как минимум на уровне А2 в 11 классе.
До конца 2024 года в учреждения общего среднего образования будут набраны специалисты по китайскому, немецкому, французскому, корейскому, английскому и японскому языкам.