Тошкент вилояти ҳокимининг мактабда мобил телефонларни тақиқлаш (телефонсиз мактаб) ғояси Ангрен шаҳридаги иккита мактабда амалга оширилди.
Тошкент вилояти ҳокими Зоир Мирзаев вилоятда “Телефонсиз мактаб” ташаббусини илгари суриб, ўқитувчилари ва ўқувчилари телефон ишлатишдан воз кечган мактабга 300 миллион сўм пул мукофоти беришини маълум қилинганди.
Вазирлар Маҳкамасининг 2012 йилдаги “Ўзбекистон Республикаси таълим муассасаларида мобил телефонлардан фойдаланишни тартибга солиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорида ҳам бу борада қатъий белгилаб қўйилганини Тошкент вилояти ҳокимлиги ҳам маълум қилди.
Мактабларда телефонлардан фойдаланишни тақиқлаш ташаббуси Ангрен шаҳридаги иккита – 13 ва 17-сонли умумтаълим мактабларида амалга оширилган.
Ҳокимлик дарс вақтида ўқувчиларнинг телефонлари сақланадиган шкафларни кўрсатди. Ҳар бир шкаф алифбо тартибида рақамланган.
Мазкур мактаблар маъмурияти ҳозирда ўқувчиларнинг чалғимаслиги, уларнинг эътибори ўқитувчилар улар билан баҳам кўрадиган билимларни эгаллашга қаратилаётганини таъкидлади.
Шунингдек, мактаб маъмуриятида ота-оналар қўмитаси вакиллари иштирокида йиғилиш ўтказилгани таъкидланди. Йиғилишда таълим муассасасида телефонлардан умуман фойдаланмаслик таклифи илгари сурилди.

В школах Ангрена начали внедрять систему «Школа без телефонов» - Ta’lim / Образование
Ранее в сети интернет писали, что хоким Ташкентской области Зойир Мирзаев, продвигая в регионе инициативу «Школа без телефона», объявил, что вручит премию 300 млн сумов школе, учителя и ученики которой откажутся от пользования телефонами.
В хокимияте Ташкентской области также сообщили, что подобное прописано и в постановлении Кабинета министров от 2012 года.
В школах Ангрена начали внедрять систему Школа без телефонов
Инициативу о запрете телефонов в школах уже внедрили в двух общеобразовательных школах Ангрена — №13 и 17.
В хокимияте показали шкафчики, в которых во время уроков хранятся телефоны учеников. Каждый из шкафчиков пронумерован в алфавитном порядке.
В администрации данных школ отметили, что теперь ученики не отвлекаются и их внимание сосредоточено на приобретении знаний, которыми делятся с ними учителя.
Также отмечено, что администрации школ провели собрание с участием представителей родительского комитета. Во время собрания было выдвинуто предложение вообще не пользоваться телефонами в образовательном учреждении.