Янги ўқув йилидан бошлаб, олийгоҳда ўқиётган хотин-қизлар учун, ким тўлашидан қатъи назар, контракт тўлови даромад солиғидан озод қилинади. Бу ҳақда Президентликка номзод Шавкат Мирзиёев қорақалпоғистонлик сайловчилар билан учрашувда маълум қилди.
Ҳозирда ушбу имтиёз фарзанди ва турмуш ўртоғи учун контракт тўлаганларга қўлланилар эди. Шунингдек, Қорақалпоғистонда агро-технологиялар ва муҳандислик йўналишларида етакчи хорижий олийгоҳларнинг филиаллари ҳамда Нукусда Рақамли технологиялар институти очилади.
“Умуман, биз Қорақалпоғистонда олий таълим қамровини келгуси йилнинг ўзида 50 фоизга етказамиз. Бунинг учун, чет элларда ўқиётган ёшларимизнинг ўқишини юртимиз олийгоҳларига давлат гранти асосида кўчириш амалиётини йўлга қўямиз”, – деб таъкидлади номзод.
Таълим соҳасининг асосий таянчи бўлган азиз ва мўътабар муаллим ва мураббийлар, олийгоҳ профессор-ўқитувчиларининг машаққатли меҳнати бундан буён ҳам муносиб рағбатлантириб борилади.

Начиная с нового учебного года плата за контракт освобождается от подоходного налога для женщин, обучающихся в вузе, независимо от того, кто платит. Об этом заявил кандидат в президенты Шавкат Мирзиёев на встрече с каракалпакскими избирателями.
В настоящее время эта льгота применялась к тем, кто оплатил контракт за своего ребенка и супруга. Также в Каракалпакстане будут открыты филиалы ведущих зарубежных вузов по агротехнологическим и машиностроительным направлениям, а также Институт цифровых технологий в Нукусе.
«В целом в следующем году мы увеличим охват высшим образованием в Каракалпакстане до 50 процентов. Для этого мы начнем практику перевода обучения нашей молодежи, обучающейся за рубежом, в вузы нашей страны на основе государственного гранта., — сказал кандидат.
Тяжелая работа уважаемых учителей и наставников, профессоров и преподавателей вуза, являющихся основой образовательной сферы, будет и впредь достойно поощряться.