Ҳукуматнинг 2022 йил 9 июн кунги 322-сон қарори билан тегишли низом тасдиқланди. Бу ҳақда “Ҳуқуқий ахборот” канали хабар бермоқда.
Низомга кўра, мутахассислиги бўйича камида 5 йил меҳнат стажи мавжуд, бироқ олий маълумотга эга бўлмаган хотин-қизлар давлат ОТМга алоҳида қабул параметрлари (жами 500 та квота) доирасида тўлов-контракт асосида ўқишга қабул қилинади.
Бунда ўқишга қабул қилиш Оила ва хотин-қизлар давлат қўмитаси тавсияномаси асосида амалга оширилади. Тавсиянома олиш учун талабгор қуйидаги мезонлар барчасига мувофиқ келиши керак:
- ўрта махсус ёки профессионал таълим бўйича мутахассисликка эга бўлиши;
- тавсиянома олгунга қадар олий таълим олмагани ёки олмаётгани;
- ўрта махсус ёки профессионал таълим мутахассислиги бўйича 5 йиллик меҳнат стажига эга бўлиши.
Тавсиянома берилган кундан бошлаб 3 йил давомида фақат бир марта ОТМга қабул қилиниши учун амал қилади.
Тавсиянома олиш учун талабгор доимий яшаш ёки вақтинча рўйхатда турган жойидаги туман (шаҳар) оила ва хотин-қизлар бўлимларига ҳар йили 1 майдан 1 июнгача ариза билан мурожаат қилади. Ариза ва ҳужжатлар 7 июнгача кўриб чиқилади.
Шунга кўра, ишчи гуруҳ хулосаси 10 июнгача қўмитага тақдим қилинади. Ҳужжатлар қўмита томонидан 14 июнгача кўриб чиқилиб, тавсиянома бериш ёки уни рад этиш тўғрисида буйруқ чиқарилади. Ишчи гуруҳ ҳар йили 15 июнгача тавсиянома талабгорларга етказилишини таъминлайди.
Тавсияномага эга хотин-қизлар учун танловлар умумий тартибда давлат ОТМ бакалавриатига ўқишга қабул қилиш бўйича кириш имтиҳонлари (тест синови, касбий (ижодий) имтиҳон) доирасида ўтказилади. Кириш имтиҳонлари якунига кўра талабаликка тавсия этилмаган, бироқ тўплаш мумкин бўлган энг юқори балл 30 фоизидан кам бўлмаган баллни тўплаган тавсияномага эга хотин-қизлар баллар кетма-кетлигига қатъий риоя этилган ҳолда тўлов-контракт асосида ўқишга тавсия этилади.

Женщины со стажем работы по специальности от 5 лет принимаются на учебу на основании рекомендации - Ta’lim / Образование
Женщины со стажем работы по специальности от 5 лет принимаются на учебу на основании рекомендации
Соответствующее положение утверждено постановлением Правительства № 322 от 9 июня 2022 года. Об этом сообщает канал «Правовая информация».
Женщин Узбекистана со стажем работы не менее 5 лет примут в вузы без экзаменов
Согласно положению, женщины, имеющие стаж работы по специальности не менее 5 лет, но не имеющие высшего образования, принимаются в государственные вузы на платной основе в рамках параметров специального приема (всего 500 квот).
В этом случае прием осуществляется на основании рекомендации Государственного комитета по делам семьи и женщин. Чтобы получить рекомендацию, заявитель должен соответствовать всем следующим критериям:
• иметь среднее специальное или профессиональное образование;
не иметь (и не получать) высшего образования до получения рекомендации;
• иметь 5-летний опыт работы по специальности среднего специального или профессионального образования.
Рекомендация действительна для поступления в вуз только один раз в 3 года с момента выдачи.
Для получения рекомендации заявительница обращается в районный (городской) отдел семьи и женщин по месту постоянного жительства или временной регистрации с 1 мая по 1 июня каждого года. Заявки и документы будут рассматриваться до 7 июня.
Соответственно, отчет рабочей группы будет представлен комитету до 10 июня. Документы будут рассмотрены комиссией до 14 июня, после чего будет издан приказ о выдаче или отклонении рекомендации. Рабочая группа будет следить за тем, чтобы рекомендации предоставлялись заявителям до 15 июня каждого года.
Конкурсный отбор для женщин с рекомендацией, как правило, проводится в рамках вступительных испытаний (тестов, профессиональных (творческих) экзаменов) для поступления на бакалавриат в государственные вузы. Женщинам, не рекомендованным к зачислению по окончании вступительных испытаний, но имеющим рекомендацию, набравшим не менее 30% от максимально возможного балла, рекомендуется обучение на платной основе при строгом соблюдении последовательности баллов.