Ўқитувчилар учун аттестация тестлари - Ta’lim / Образование
Аттеста́ция (фр. attestation лотинча attestātioгувоҳнома, тасдиқлаш) — ходимнинг малакасини, ўқувчиларнинг билим даражасини бел-гилаш; маҳсулот, иш ўринлари сифатини аниқлаш. Ўзбекистонда ўқитувчиларни аттестациядан ўтказиш тартиби Вазирлар Маҳкамасининг 13.05.2019 санасида тасдиқланган 392-сонли, «Мактабгача, умумий ўрта, ўрта махсус, касб-ҳунар ва мактабдан ташқари давлат таълим муассасалари педагог кадрларини аттестациядан ўтказиш тартиби тўғрисида низом» билан тартибга солинади.
attetstatsiya-2017
Ушбу саҳифа орқали ўқитувчилар Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2017 йил 6 апрелдаги «Умумий ўрта ва ўрта махсус, касб-ҳунар таълимининг давлат таълим стандартларини тасдиқлаш тўғрисида»ги 187-сонли қарори ва Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2017 йил 15 мартдаги «Умумий ўрта таълим тўғрисидаги Низом»ни тасдиқлаш ҳақида 140-сонли қарори мазмун-моҳиятини ўрганиш юзасидан тестларга жавоб бериш орқали ўз билимларини синашлари мумкин.
1. Ўқитувчининг коммуникатив қобилияти қайси вариантда тўғри кўрсатилган?
2. A1+ стандарт даражаси қандай номланди?
3. Интерфаол методлар мақсадига нималар кирмайди?
4. Умумий ўрта таълимнинг малака талаблари қандай таркибий қисмлардан иборат?
5. Давлат таълим стандарти талабларининг бажарилмаганлиги учун жавобгарлик қонун ҳужжатларига мувофиқ кимга юкланади?
6. Малака нима?
7. Интерфаол жараён — бу ...
8. Умумий ўрта таълимнинг ўқув дастури қандай хужжат ҳисобланади?
9. «Технология» сўзининг изоҳий луғатдаги маъноси қайси бандда тўғри кўрсатилган?
10. Қандай ўқувчиларга экстернат тартибида якуний давлат аттестациясини топшириш ҳуқуқи берилади?
11. Ота-оналарнинг истакларига кўра, умумтаълим муассасаларида қандай хизмат асосида 5-6 ёшли болаларни умумий ўрта таълимга тайёрлов гуруҳлари ҳам ташкил этилиши мумкин?
12. Умумтаълим фанларини ўрганишнинг таянч даражаси ...
13. Давлат таълим стандарти қандай таркибий қисмлардан иборат?
14. Кўникма нима?
15. Умумий ўрта таълимнинг (УЎТ) таянч ўқув режаси қандай ҳужжат ҳисобланади?
16. Компетенциялар қандай турларга бўлинади?
17. Давлат таълим стандартига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш қайси ташкилот томонидан амалга оширилади?
18. Умумий ўрта таълимнинг таянч ўқув режасига неча турдаги фанлар бириктирилган?
19. Ўқув фанини ўзлаштирилишида компетенциялар неча турга бўлинади?
20. Дидактик жараён нечта компонентдан иборат?
21. A1 стандарт даражаси қандай номланди?
22. «Устоз шогирдларига катта зулм ҳам, ҳаддан ташқари кўнгилчанлик ҳам қилмаслиги лозим» деган фикр қайси алломага тегишли?
23. Педагогик технология — бу ...
24. Умумий ўрта таълимнинг таянч ўқув режасида давлат ихтиёрига неча соат ажратилган?
25. Компетенция нима?
26. Ким мазкур муассасага бириктирилган ҳудуддаги мактаб ёшидаги болаларни ўз вақтида умумтаълим муассасасига ўқишга жалб қилиш учун масъул ҳисобланади?
27. Ички назорат ким томонидан амалга оширилади?
28. Умумий ўрта таълим муассасаларининг дарс жадвалини ишлаб чиқиш учун қандай хужжат асос ҳисобланади?
29. Янги тасдиқланган умумий ўрта ва ўрта махсус, касб-ҳунар таълимининг давлат таълим стандартлари қачон амалиётга жорий этилади?
30. Умумтаълим муассасаларининг филиалларида ўқувчилар сони қанча бўлади?
31. Нечанчи синф учун ўқув йилининг давомийлиги 33 ҳафта деб белгиланади?
32. Қайси мудатга қадар 6,5 ёшга тўлмаган, 1-синфда ўқиш истагини билдирган болаларнинг ота-оналари билан умумтаълим муассасасининг педагог ходимлари ва психологи томонидан болани мактабда ўқишга жисмонан ва руҳан тайёрлаш бўйича тушунтириш ишлари олиб борилади?
33. Давлат таълим стандарти талабларига риоя қилиш устидан назорат қайси ташкилот томонидан амалга оширилади?
34. Замонавий педагогик технологиянинг методикадан фарқи нимада?
35. Педагогик тизимга нималар киради?
36. Кам комплектли умумтаълим муассасаларидарда) бошланғич синф ўқувчилари сони неча нафаргача бўлган учта бошланғич синф битта синфга бирлаштирилиши мумкин?
37. A2+ стандарт даражаси қандай номланди?
38. A2 стандарт даражаси қандай номланди?
39. Янги давлат таълим стандартига кўра «Меҳнат таълими» фани қандай ном билан ўзгартирилди?
40. Кадрлар тайёрлаш миллий моделининг асосий таркибий қисмлари ушбу жавобларнинг қай бирида тўлиқ кўрсатилган?
41. Кам комплектли умумтаълим муассасаларидарда) бошланғич синф ўқувчилари сони неча нафаргача бўлган иккита бошланғич синф (I ва III, II ва IV синфлар) битта синфга бирлаштирилиши мумкин?
42. Давлат таълим стандарти нечта принципларга асосланган ҳолда яратилган?
43. Мактаб компонентлари қандай белгиланади?
44. Мотивация нима?
45. 1-синф ўқувчилари учун қўшимча бир ҳафталик таътил қачон берилади?
46. Билим нима?
47. Баҳолаш тизими — бу ...
48. Ўзбекистон Конституцияси фанини ўқитишнинг мақсади ...
49. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “Умумий ўрта ва ўрта махсус, касб-ҳунар таълимининг давлат таълим стандартларини тасдиқлаш тўғрисида”ги 187-сонли қарори қачон қабул қилинган?
50. Умумий ўрта таълим муассасаларининг педагогик кенгашларига дарс жадвалини тузишда таянч ўқув режадаги умумий соатлар ҳажмидан ошмаган ҳолда, маълум бир фанларни чуқурлаштириб ўқитиш мақсадида неча фоизгача ўзгартириш киритиш ҳуқуқи берилади?

Вопросы аттестации для учителей - Ta’lim / Образование
Аттеста́ция (от фр. attestation от лат. attestātioсвидетельство, подтверждение) — подтверждение квалификации, уровня знаний и умений человека — отзыв, характеристика. Порядок аттестации педогогических кадров Узбекистана проводится согласно постановлением Кабинета Министров от 13.05.2019 г. № 392, «Положение о порядке проведения аттестации педагогических кадров дошкольных, общих средних, средних специальных, профессиональных и внешкольных государственных образовательных учреждений».
attetstatsiya-2017
В данной странице учителя могут проверить свои знания. Вопросы составлены в основном по 2 документам, это —
• Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан «Об утверждении государственных образовательных стандартов среднего и среднего специального, профессионального образования» № 187 от 6 апреля 2017 г.,
• Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан «Об утверждении положения об общем среднем образовании» № 140 от 15 марта 2017 г.
1. Компетенция — это ... .
2. Целями госудрственных образовательных стандартов являются — ...
3. Методическое пособие для учителя — это ... .
4. Национальная и общекультурная компетенция — это ...?
5. Кто утверждает Государственные образовательные стандарты общего среднего образования и средне-специального, профессионального образования?
6. Какой элемент не относится к коммуникативной компетенции?
7. В каком году был введен Государственный стандарт ‎системы непрерывного образования Республики Узбекистан, в котором были раскрыты требования ‎‎‎‎к уровню подготовленности выпускников всех ступеней ‎образования?
8. Компетенция саморазвития — это ... .
9. Умения — это ... .
10. Что должен знать учитель для достижения образовательных целей?
11. Какой элемент относится к компетенции математической грамотности и использования достижения науки?
12. Кому дается право сдачи экзаменов путем экстерната?
13. Сколько часов в 1 классе выделяется на изучение тем по математике на А1 уровне?
14. Коммуникативная компетенция — это ... .
15. На основании какого документа были приняты Государственные образовательные стандарты общего среднего образования и средне-специального, профессионального образования?
16. При каком количестве учащихся в 1-4 классах возможно объединение классов в малокомплектных школах?
17. Что определяет степень стандарта А2+?
18. По каким предметам можно оценить успеваемость учащихся по международным стандартам?
19. Как оцениваются знания умения и навыки в процессе общего среднего образования?
20. Что определяет степень стандарта А1?
21. Какое количество учащихся не должно превышать в классе из расчета нормативов площади учебных кабинетов?
22. Компетенция социальной активной гражданской позиции - это ...?
23. На момент какой даты, детям , котрым не исполнилось 6.5 лет ведется разъяснительная работа с родителями со стороны педагогов, психологов?
24. Учебник — это ... .
25. Какой элемент относится к компетенции саморазвития?
26. Что определяет степень стандарта А2?
27. С каким контингентом учащихся можно превратить общеобразовательную школу в филиал?
28. Какие есть виды осуществления контроля за выполнением ГСО?
29. На основе какого документа устанавливается норма системы оценивания?
30. Для каких классов учебный год сотавляет 33 недели?
31. Дайте определение государственным общеобразовательным стандартам.
32. Укажите верно указанное определение компетенции, относящейся к предмету.
33. Каких целей должен достигнуть урок?
34. Тетрадь с заданиями — это ... .
35. Укажите вариант в котором неправильно указаны опорные компетенции.
36. Для кого организуется домашнее индивидуальное обучение?
37. Что определяет степень стандарта А1+?
38. Система оценивания — это ... .
39. Кто организовывает внедрение Государственных образовательных стандартов общего среднего образования и средне-специального, профессионального образования?
40. В каком году был введен Государственный стандарт общего среднего образования, в котором были раскрыты минимальные требования к уровню подготовки учащихся?
41. Какие виды компетенций существуют?
42. Что регламентирует опорная учебная программа общего среднего образования?
43. В каком варианте не указана опорная компетенция?
44. Когда учащиеся освобождаются от переводных экзаменов и итоговой аттестации?
45. Укажите верное определение понятия «компетенции».
46. Компетенция саморазвития — это ...?
47. Как осуществляется непрерывное образование в Узбекистане?
48. Знания — это ... .
49. Что означает модель «9+3»?
50. Дайте определение государственным общеобразовательным стандартам.
10 идей о “Вопросы аттестации для учителей
1. Наталия
Тесты дают возможность подготовки к аттестации, и это здорово, хотелось бы ещё знать, на какие вопросы были даны неправильные ответы. Компьютер их не выдаёт. Самое главное, чтоб вопросы аттестации соответствовали этим вопросам. Потому что в прошлые лета были вопросы, не относящиеся к нашей программе. Были вопросы по высшей математике.