Педагоглар аттестацияси бўйича муҳим саволларга жавоблар - Ta’lim / Образование
Савол: Ассалому алайкум. 2020 йилда аттестацияда ихтиёрий қатнашган педагоглар 2021 йилдаги аттестацияда ҳам ихтиёрий равишда иштирок эта оладиларми?
Жавоб: Албатта, иштирок эта оладилар!
Савол: Ассалому алайкум. Кеча 2021 йил аттестацияга рўйхатга олиш бошланди деб ёздиларингиз каналда. Мен 2 тоифага ўтдим шу йил. Ҳали сертификат олмадим лекин. 30 декабргача ололаманми йўқми билмадим. Навбатдан ташқари аттестацияга топшира оламанми ёки йўқми?
Жавоб: Албатта, топшира оласиз, сертификат бормаган бўлса ҳам, аттестациядан ўтиб малака тоифа олганлигингизни тасдиқловчи ҳужжатлар, яъни аттестация комиссияси қарори, аттестация варақаси ва малака тоифасини бериш тўғрисида буйруқ асосида 2021 йилда аттестацияга жалб қилинган педагоглар рўйхатига киритилишингиз мумкин.
Савол: Салом. Мен 2020 йил 9 октябрда 2-тоифага муваффақиятли ўтдим. Аммо сертификатим ҳалигача келгани йўқ. Навбатдан ташқари аттестацияга топшириш учун маълумотларимни киритишга халақит бермайдими? Масалан сертификат номерлари ва ҳоказо. Бухоро вилояти Шофиркон туманида ўқитувчиман.
Жавоб: Сиз 9 октябрь куни малака (тест) синовларидан ўтган бўлсангиз керак, лекин педагог кадрлар аттестацияси фақат малака (тест) синовларидан иборат эмас. Малака тоифаларини бериш тўғрисида қарор чиқаришда малака (тест) синовлари натижалари, педагогнинг дарс ўтиш маҳорати ва меҳнати самарадорлиги учун қўйилган баллар асос бўлади.
Айрим сабабларга кўра Сертификатлар кеч тарқатилган ҳудудлардан тақдим этилган педагоглар рўйхатларига тегишли ўзгартириш ва қўшимчалар киритишга имконият (муддат) берилади.
Савол: Ассалому алайкум. Мен Сурхондарё вилоятиданман. Сизларга мурожаатим шунда эдики, мен 2 тоифага тестдан ўтгандим 87.5 билан. Бизни мактабда энди комиссия йиғилиши бўлади. Агар ўтсам 2 тоифага ўтаман. Лекин ҳозирги кунда 2021 йилдаги аттестацияга тайёргарлик бўлиб рўйхат шаклланмоқда экан. Бизни тумандаги масъуллар сертификат бўлмаса рўйхатга қўша олмаймиз дейишибди. Шу вазиятда нима қилсам бўлади. Жавобингиз учун раҳмат олдиндан.
Жавоб: Ҳозирча Сертификат бормаган бўлса ҳам, аттестациядан ўтиб малака тоифа олганлигингизни тасдиқловчи ҳужжатлар, яъни аттестация комиссияси қарори, аттестация варақаси ва малака тоифасини бериш тўғрисида буйруқ асосида 2021 йилда аттестацияга жалб қилинган педагоглар рўйхатига киритилишингиз мумкин!

Ответы на важные вопросы по аттестации педагогов - Ta’lim / Образование
Вопрос: Здравствуйте. Могут ли учителя, добровольно участвовавшие в аттестации в 2020 году, также добровольно участвовать в аттестации в 2021 году?
Ответ: Конечно могут участвовать.
Вопрос: Здравствуйте. Вчера вы писали на канале, что началась регистрация на аттестацию 2021 года. В этом году я перешел на 2 категорию. А вот сертификата у меня еще нет. Я не знаю, смогу ли получить его до 30 декабря. Могу ли я подать заявку на внеочередную аттестацию или нет?
Ответ: Конечно, можете пройти, даже если у вас нет сертификата, вы можете быть включены в список учителей, участвующих в аттестации в 2021 году на основании документов, подтверждающих прохождение вами квалификационной категории, то есть решения аттестационной комиссии, аттестационного листа и приказа.
Вопрос: Здравствуйте. Я 9 октября 2020 года успешно перешла во 2 категорию. Но мой сертификат ещё не пришёл. Это может помешать для сдачи документов для внеочередной аттестации? Например, номера сертификатов и т. Д. Я учитель в Шафирканском районе Бухарской области.
Ответ: Наверное Вы сдали квалификационный (тестовый) тест 9 октября, но аттестация педагогических кадров состоит не только из квалификационного (тестового) теста. Решение о присвоении квалификационных категорий принимается на основании результатов квалификационных испытаний, баллов педагогического мастерства и эффективности работы учителя.
Будет предоставлена ​​возможность (время) внести соответствующие изменения и дополнения в список педагогов в тех областях, где сертификаты выдаются с опозданием по каким-либо причинам.
Вопрос: Здравствуйте. Я из Сурхандарьинской области. Я обращаюсь вам к вам с просьбой о том, чтобы я сдал тест по 2 категориям на 87,5 балла. Скоро у нас сейчас в школе будет заседание комиссии. Если я сдам, то перейду на 2 категорию. Но сейчас список формируется в рамках подготовки к аттестации 2021 года. Власти района сказали нам, что нас нельзя добавить в список без сертификата. Что я могу сделать в этой ситуации? Спасибо заранее за ваш ответ.
Ответ: Даже если у вас еще нет сертификата, вы можете быть включены в список учителей, участвующих в аттестации в 2021 году на основании документов, подтверждающих получение вами квалификационной категории, то есть решения аттестационной комиссии, аттестационного листа и приказа о выдаче квалификационной категории!