Педагоглар аттестацияси бўйича муҳим саволларга жавоблар (#2) - Ta’lim / Образование
Савол: Aссалом алайкум.2021-йил навбатдан ташқари аттестацияга рўйхатга ёзилдим. Январ ойида бола таътилига чиқаман. Aттестация март ойида ўтказилса, бола таътилида бўлсам ҳам иштирок эта оламанми?
Жавоб: Мактабгача, умумий ўрта, ўрта махсус, касб-ҳунар ва мактабдан ташқари давлат таълим муассасалари педагог кадрларини аттестациядан ўтказиш тартиби тўғрисидаги низомга мувофиқ, меҳнатга лаёқацизлик варақаси расмийлаштирилган ҳолда узоқ муддат (уч ойдан ортиқ) даволанаётган, ҳомиладорлик, туғиш ҳамда болани парвариш қилиш таътилидаги педагог кадрлар иш фаолиятига қайтганларига бир йил тўлгандан сўнг аттестацияга жалб этилади.
📌📌📌
Савол: Aссалому алайкум, 13 йиллик педагогик стажим бор. 2020-ўқув йилида бошқа таълим муассасасига ишга ўтдим. Иш жараёнимда узилиш бўлмаган тоифа учун ҳужжат топширсам, бўладими? Менга фаолиятингизга 1 йил тўлмаган дейишяпти.
Жавоб: Мактабгача, умумий ўрта, ўрта махсус, касб-ҳунар ва мактабдан ташқари давлат таълим муассасалари педагог кадрларини аттестациядан ўтказиш тартиби тўғрисидаги низомнинг 8-бандига кўра, ишга янги қабул қилинган педагог кадрлар бир йилдан сўнг, олий ёки ўрта махсус, касб-ҳунар таълими муассасаларини битириб биринчи бор ишга кирганлар касбий фаолиятига уч йил тўлгандан сўнг аттестацияга жалб этилади.
Савол: Aссалом алайкум, коллежлар ёпилганидан кейин мактабимизга информатика ўқитувчиси ишга ўтдилар. Улар 2017-йилда Вазирлар Маҳкамасининг 107-сонли қарори асосида олий малака тоифасини олган эканлар. Бугунги кунда ушбу қарор нормаларига асосан, уларга тоифалари тушиши мумкинлигини айтишаётган экан. Шу масалга ойдинлик киритиб берсангиз.
Жавоб: Мактабгача, умумий ўрта, ўрта махсус, касб-ҳунар ва мактабдан ташқари давлат таълим муассасалари педагог кадрларини аттестациядан ўтказиш тартиби тўғрисидаги низомнинг 4-бандида педагоглар аттестацияси принсиплари қаторида мажбурийлик ва даврийлик кабилар санаб ўтилган. Вазирлар Маҳкамаси томонидан 2019-йил 13-майдаги 392-сонли қарорида келтирилган нормалар қабул қилинган санадан бошлаб кучга киради. Яъни 2017-йилда олинган малака тоифаси муддати Вазирлар Маҳкамасининг 107-сонли қарорига асосан, амал қилади.
P.S: Саволлар имлоси ва услуби аслича сақланган.
Аттестация юзасидан саволингиз бўлса, Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Таълим сифатини назорат қилиш Давлат инспекцияси телеграм ботига юборинг – @Uztdibot

Вопрос: Здравствуйте. В 2021 году я прошла внеочередную аттестацию. В январе выхожу на декрет. Если аттестация пройдёт в марте, могу ли я прийти, даже если я нахожусь в декрете?
Ответ: В соответствии с Положением о порядке аттестации учителей дошкольных, общеобразовательных, средних специальных, профессиональных и внешкольных государственных образовательных учреждений, учителя, которые находятся на длительном (более трех месяцев) лечении, декрете и отпуске по уходу за ребенком с выдачей справки о нетрудоспособности будут аттестованы через год после их возвращения на работу.
📌📌📌
Вопрос: Здравствуйте, у меня 13-летний педагогический стаж. В 2020 учебном году перешла в другое учебное заведение. Могу ли я подать заявку на категорию, которая не прерывает мой рабочий процесс? Мне сказали, что мне не хватает 1 года педагогической деятельности.
Ответ: Согласно пункту №8 Положения о порядке аттестации учителей дошкольных, общеобразовательных, средних специальных, профессиональных и внешкольных образовательных учреждений вновь принятые на работу учителя окончившие высшее или средне специальное, профессиональное учебное заведение по истечении одного года, а также сотрудники, которые недавно окончили вуз, подлежат аттестации после трех лет профессиональной деятельности.
Вопрос: Здравствуйте, после закрытия колледжей в нашу школу пришёл учитель информатики. В 2017 году он получил высшую квалификационную категорию на основании Постановления Кабинета Министров №107. Сегодня по нормам этого решения ему сказали, что категория может быть снижена. Не могли бы вы нам помочь прояснить ситуацию?
Ответ: В 4 пункте Положения о порядке аттестации учителей дошкольных, общеобразовательных, средних специальных, профессиональных и внешкольных государственных образовательных учреждений перечислены принципы аттестации учителей как обязательные и периодические. Нормы, изложенные в Постановлении Кабинета Министров от 13 мая 2019 г. № 392, вступают в силу со дня их принятия. То есть срок полученный в 2017 году квалификационной категории действует в соответствии с Постановлением Кабинета Министров №107.
Если у вас есть вопросы по аттестации, то отправляйте их телеграм-боту Государственной инспекции по контролю качества в образовании при Кабинете Министров — @Uztdibot