Вақтинча ишсиз педагоглар аттестацияга жалб этилиши мумкинми? Педагог кадрлар аттестасияси бўлимии ушбу саволга жавоб берди.
Савол: Мен Термиз шаҳридаги 3 мактабда декабрь ойига қадар ишладим ва ишдан бўшадим. Ҳозир Биз Навоий вилоятига кўчиб келдик. Бу ердан иш топа олмадим. Термиздаги мактаб номидан баҳорги аттестацияда қатнашсам бўладими? Шу мактабдан балл олгандим. Ҳозир ҳеч бир мактаб ҳисобида эмасман.
Жавоб: Афсуски, мумкин эмас. Низомнинг 1 банди: Ушбу Низом давлат мактабгача, умумий ўрта, ўрта махсус, профессионал ва мактабдан ташқари таълим ташкилотлари (кейинги ўринларда — таълим ташкилотлари) педагог кадрларини (кейинги ўринларда — педагог кадрлар) аттестациядан ўтказиш тартибини белгилайди.
P.S. Малака тоифаси олиш учун ўтказиладиган педагог кадрлар аттестациясида иштирок этиш учун педагог албатта, таълим ташкилотида асосий ёки ўриндошлик (соатбай) асосида фаолият олиб бораётган бўлиши керак!

Могут ли временно безработные педагоги участвовать в аттестации? Отдел аттестации педагогических кадров ответил на этот вопрос.
Вопрос: Я работала в школе №3 города Термез до декабря и уволилась. Сейчас мы переехали в Навоийскую область. Я не смогла найти здесь работу. Могу ли я участвовать в весенней аттестации от имени школы в Термезе? Я получила баллы от этой школы. В настоящее время я не работаю ни в одной школе.
Ответ: К сожалению, это невозможно. Пункт №1 Положения гласит: Настоящее Положение определяет порядок аттестации педагогических работников (далее — педагогический персонал) государственных дошкольных, общеобразовательных, средних специальных, профессиональных и внешкольных образовательных организаций (далее — образовательные организации).
P.S. Для участия в аттестации педагогических кадров на получение квалификационной категории педагог должен работать в образовательной организации на постоянной или неполной ставке!