Ҳар бир халқ таълими ходимининг электрон портфолиоси шакллантирилади - Ta’lim / Образование
“Халқ таълими соҳасидаги илмий-тадқиқот фаолиятини қўллаб қувватлаш ҳамда узлуксиз касбий ривожлантириш тизимини жорий қилиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Президент қарори (ПҚ–4963-сон, 25.01.2021 й.) қабул қилинди.
metodicheskaya_pomosh
Қарорга мувофиқ, 2021 йил 1 мартдан:
➖ халқ таълими ходимларининг малака ошириш бўйича эҳтиёжлари ўрганилади ҳамда уларнинг индивидуал касбий ривожланиш траекторияси тузилади;
➖ ҳар бир халқ таълими ходимининг электрон портфолиоси шакллантирилади;
➖ касбий ўқитишнинг уйғунлашган, иш жараёни билан биргаликда олиб бориладиган, масофавий ва бошқа турлари жорий этилади.
➖ малака тоифасини бериш ва сақлаб қолиш бўйича мактабгача, умумий ўрта, ўрта махсус, профессионал ва мактабдан ташқари таълим ташкилотлари педагог кадрларини аттестациядан ўтказиш йил давомида амалга оширилади;
➖ узрли сабабларга кўра (меҳнатга лаёқатсизлик, ҳомиладорлик, туғиш ҳамда болани парвариш қилиш таътили ва бошқалар) аттестациядан ўтмаган педагог кадрлар иш фаолиятига қайтганларига бир йил тўлгандан сўнг аттестацияга жалб этилади ва мазкур давр мобайнида уларнинг малака тоифаси сақлаб қолинади (ўз ташаббусига кўра аттестациядан ўтмоқчи бўлган педагог кадрлар бундан мустасно).
🖥 Халқ таълими вазирлиги томонидан халқ таълими ходимлари малакасини ошириш фаолияти билан шуғулланаётган нодавлат таълим ташкилотларининг электрон реестри юритилади.

Будет сформировано электронное портфолио каждого педагога - Ta’lim / Образование
Принят Указ Президента Республики Узбекистан «О мерах по поддержке научно-исследовательской деятельности в сфере народного образования и внедрению системы непрерывного повышения квалификации» (№ ПП-4963 от 25.01.2021).
metodicheskaya_pomosh
Согласно постановлению с 1 марта 2021 года:
➖ Будут изучены потребности педагогов в повышении квалификации и сформирована их индивидуальная траектория профессионального развития;
➖ Будет формироваться электронное портфолио каждого педагога;
➖ Вводятся согласованные, дистанционные и другие виды профессионального обучения.
С 1 сентября 2021 года:
➖ Аттестация педагогических кадров дошкольных, общеобразовательных, средних специальных, профессиональных и внешкольных образовательных учреждений по присвоению и сохранению квалификационных категорий проводится в течение года;
➖ Учителя, не прошедшие аттестацию по уважительным причинам (инвалидность, беременность, декретный отпуск и т. Д.), участвуют в аттестации через год после возвращения на работу, и в течение этого периода их квалификационная категория сохраняется (кроме учителей, аттестованных по собственной инициативе).
🖥 Министерство народного образования ведет электронный реестр негосударственных образовательных организаций, занимающихся повышением квалификации государственных педагогов.
Средства из государственного бюджета выделяются только негосударственным организациям образования, включенным в Реестр.