Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Таълим сифатини назорат қилиш давлат инспекцияси матбуот котиби Шавкат Хўжақулов фарғоналик блогер Исроилжон Тиллабоев блогида айрим ҳудудларда физика фани ўқитувчиларининг малака тоифаси ҳақ тўлашда астрономиядан ўтилган дарслар учун инобатга олинмаётгани ҳақида хабар берилганди ва масъул ташкилотлардан мазкур ҳолат бўйича эътибор қаратилиши юзасидан хабар қолдирди.
«Астрономия фани умумтаълим мактабларидаги 11-синф ўқувчиларига ҳафтасига 1 соат ўқитилади. Бу фан амалиётда физика фани ўқитувчилари томонидан ўтилади. Кўплаб хорижий давлатларда ҳам астрономия физика фани таркибида ўқитилади.
Астрономия фани умумтаълим мактабларида физика фанига ёндаш фан сифатида ўқитилмоқда. Шунингдек, таянч ўқув режада ҳам астрономия алоҳида фан сифатида эмас, физика фани билан битта фан сифатида киритилган.
Бундан ташқари, мактаб ўқитувчилари учун астрономия фани бўйича малака тоифа олиш учун аттестация жараёнлари ўтказилмаган ва сертификатлар берилмаган. Ўқитувчиларнинг малакаси оширишда ҳам физика ва астрономия фанлари бирга ўқитилади.
Юқоридагиларни инобатга олиб, физика фанидан олинган малака тоифаси сертификатлари астрономияга ҳам тааллуқли эканлигини ҳамда мазкур ҳолат бўйича Халқ таълими вазирлиги билан ҳамкорликда зарур чора-тадбирлар кўрилишини маълум қиламиз», — дейилади хабарда.

Учителям не выделяется отдельная категория по астрономии - Ta’lim / Образование
Официальный представитель Государственной инспекции по контролю качества образования при Кабинете Министров Узбекистана Шавкат Ходжакулов отреагировал в своем блоге, на пост блогера с Ферганы Исроилжона Тиллабоева, о том, что в некоторых регионах квалификационная категория учителей физики не учитывалась на занятиях по астрономии.
toifa
«Астрономию изучают в 11-х классах средних школ по 1 часу в неделю. Этот предмет преподают учителя физики. Во многих зарубежных странах астрономия также преподается как часть физики. Также в базовую учебную программу включена астрономия не как отдельная наука, а как единая наука с физикой.
Кроме того, у школьных учителей не проводились аттестационные процедуры и на получение квалификационной категории по астрономии и не выдавались сертификаты. В рамках подготовки учителей предметы физика и астрономия преподаются также вместе.
Принимая во внимание вышесказанное, мы хотели бы сообщить вам, что сертификаты о квалификации по физике также распространяются на астрономию, и в этой связи в сотрудничестве с Министерством народного образования будут приняты необходимые меры», — говорится в сообщении.