Maktabda o‘qiydigan farzandimning telefonini o‘qituvchisi olib qo‘yibdi. Shaxsiy mulk bo‘lsa, uni olishga haqqi bormi? (E.D. Toshkent sh.)
Qonunchilikka asosan, o‘quv mashg‘ulotlari va tadbirlar boshlanishidan oldin ta’lim oluvchilar telefonini o‘chirib qo‘yishi hamda sumkasiga solib qo‘yishi shart.
❌Ta’qiqilanadi
Ta’lim oluvchilarga quyidagilar qat’iyan taqiqlanadi:
◾️ telefonini bo‘yniga osib olish, ko‘krak cho‘ntaklarida, shim, yubkalari cho‘ntaklarida va shu kabilarda saqlash;
◾️ telefon akkumulatorini zaryadlash uchun ta’lim muassasasi elektr tarmoqlariga ulash;
telefoni yordamida:
◾️ atrofdagilarga zo‘ravonlik, shafqatsizlik, pornografiyani targ‘ib qiluvchi video va suratlarni namoyish qilish;
◾️ ta’lim muassasasining nufuziga, shu jumladan, zo‘ravonlik va vandalizm holatlarini suratga olish va keyinchalik ularni atrofdagilarga namoyish etish yo‘li bilan zarar yetkazish;
o‘quv mashg‘ulotlari vaqtida:
◾️ telefon orqali so‘zlashish hamda SMS (MMS) va boshqa turdagi xabarlarni jo‘natish;
◾️ telefonni stol ustiga qo‘yish;
◾️ musiqa tinglash;
◾️ surat va video tasvirlarni ko‘rsatishda telefondan foydalanish, tasvir ko‘rish, diktofon, kalkulyator, kalendar, bloknot, yon daftarcha kabilar sifatida foydalanish;
◾️ suratga olish va video tasvirga tushirish;
◾️ telefon orqali boshqa xizmatlardan foydalanish.
✅Ruxsat etiladi
Ta’lim muassasasida ta’lim oluvchilarga mashg‘ulotlar va tadbirlar oralig‘ida faqat asosli va kechiktirib bo‘lmaydigan zarur holatlarda ota-onasi (ularning o‘rnini bosuvchilar), yaqin qarindoshlari, ta’lim muassasalarining rahbarlari yoki xodimlari bilan zudlik bilan bog‘lanish maqsadida telefonlardan foydalanishga ruxsat etiladi.
❗️Tartibni buzsa
Ushbu talablar buzilgan taqdirda ta’lim muassasasining har qanday pedagog xodimi ta’lim oluvchidan telefonni olib qo‘yish, bildirishnoma rasmiylashtirish va uni telefon bilan birga ta’lim muassasasining direktoriga yoki direktor o‘rinbosariga, keyinchalik uni ota-onalarga berish huquqiga ega.
Demak, ta’lim muassasasida mobil telefondan foydalanish tartibi buzilgan taqdirda, o‘qituvchi uning telefonini muassasa rahbariyatiga yoki ota-onasiga berish sharti bilan olib qo‘yishi mumkin.
O‘zbekiston Respublikasi ta’lim muassasalarida mobil telefonlardan foydalanishni tartibga solish chora-tadbirlari to‘g‘risida

Имеет ли право учитель забрать телефон у ученика? - Ta’lim / Образование
В школе телефон моего ребенка забрала учительница. Имеет ли право учитель забрать у школьника телефон во время урока, если это частная собственность? (Э. Д. Ташкент)
Согласно законодательству, перед началом учебных занятий и мероприятий обучающиеся обязаны выключить свой телефон и положить его в сумку, сообщает пресс-служба Узбекистана.
mobil-telefon
Запрещено
Обучающимся строго запрещается:
— вешать телефон на шею, хранить в нагрудных карманах, в карманах брюк, юбок и т.п.;
— подключение телефона к электрическим сетям образовательного учреждения для зарядки аккумулятора;
С помощью телефона:
— демонстрировать окружающим видео и фото, пропагандирующие культ насилия, жестокость и порнографию;
— наносить вред имиджу образовательного учреждения, в том числе путем съемки и последующей демонстрации окружающим сцен насилия и вандализма;
Во время учебных занятий:
— разговаривать и отправлять SMS (MMS) и другие виды сообщений по телефону;
— класть телефон на стол;
— прослушивать музыку;
— пользоваться телефоном в режиме фото – и видеовоспроизведения (играть в игры, просматривать изображения), диктофона, калькулятора, календаря, блокнота, записной книжки и т. п.;
— фотографировать и снимать на видео;
— пользоваться другими услугами по телефону.
Разрешено
В образовательном учреждении обучающимся между занятиями и мероприятиями разрешается пользоваться телефонами только с целью оперативной связи с родителями (лицами, их заменяющими), близкими родственниками, руководителями или работниками образовательных учреждений и только в случаях оправданной и безотлагательной необходимости.
В случае нарушения порядка
При нарушении настоящих требований любой педагогический работник образовательного учреждения имеет право изъять телефон у обучающегося, оформить докладную записку и передать его вместе с телефоном директору или заместителю директора образовательного учреждения для последующей передачи родителям.
Значит, при нарушении порядка пользования мобильным телефоном в учебном заведении, учитель может забрать у него телефон с условием последующей передаче его руководству учреждения или родителям.
Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан
О мерах по упорядочению пользования мобильными телефонами в образовательных учреждениях Республики Узбекистан