Таълим муассасаларини аккредитациядан ўтказиш низоми тасдиқланди - Ta’lim / Образование
Мактаблар аттестацияси нима? Мактаблар аттестацияси қачон ва кимлар томонидан ўтказилади? Мактабгача ва умумий ўрта таълим ташкилотларини аттестациядан ҳамда аккредитациядан ўтказиш тартиби тўғрисида ВМҚ-91 қабул қилинди.
Мактаблар аттестацияси нима?
Мактаблар аттестацияси — мактабнинг фаолиятини баҳолаш ва ундаги таълим сифатини аниқлаш бўйича давлат назоратининг асосий шакли ҳисобланади.
Аккредитация нимани англатади?
Аккредитация — мактаблар фаолиятининг давлат таълим стандартлари ва давлат таълим талабларига ҳамда ўқув дастурларига мувофиқлигининг давлат томонидан эътироф этилиши ҳамда уларнинг битирувчиларига маълумот тўғрисидаги ҳужжатларни топшириш ҳуқуқининг тақдим этилишидан иборат жараён.
Аккредитация қачон ва кимлар томонидан ўтказилади?
Таълим ташкилотлари аккредитациядан Ўзбекистан Республикаси Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги ёки таълим ташкилотларининг хоҳишига кўра республикада тан олинган халқаро аккредитация ташкилотлари томонидан аттестацияга асосан ўтказилади.
Мактабгача таълим ташкилотлари 5 йилда, умумий ўрта таълим ташкилотлари эса 11 йилда камида бир марта мажбурий тарзда аккредитация муддати келганда аттестациядан ўтказилади.
Мактаблар аттестацияси хорижий тажрибалар асосида ички ва ташқи аттестациядан иборат икки босқичда ўтказилади.
Унинг асосий мақсади мактаб фаолиятидаги камчиликларни ҳар йили аниқлаш ва бартараф этиш орқали мактабни йилдан-йилга ривожлантиришдан иборат.
Мазкур жараёнда малакали экспертларни жалб қилган ҳолда мактаб фаолиятини ички аттестация натижаларининг ҳаққонийлиги жойида ўрганилади ва таълим сифати ҳолатига баҳо берилади.
Таълим ташкилотлари фаолиягини ички баҳолаш ташки бахолашдан камида икки ой олдин ўтказилади. Ички баҳолаш жараёнлари 24 иш кунигача давом этиши мумкин.
Аттестация комиссиялари томонидан таълим ташкилотлари фаолиятини ташқи баҳолаш 3 иш кунигача муддатда амалга оширилади.

Когда и кем проводится аккредитация школы? - Ta’lim / Образование
Что такое школьная аккредитация? Принято постановление Кабинета Министров №91 «О порядке аттестации и аккредитации дошкольных и средних общеобразовательных организаций».
Что такое аттестация школ?
Аттестация школ — является основной формой государственного контроля за оценкой деятельности школы и определением качества обучения в ней.
Что означает аккредитация?
Аккредитация — Процесс признания соответствия деятельности школы государственным образовательным стандартам и государственным образовательным требованиям и учебным планам, а также права их выпускников на подачу документов об информации.
Когда и кем проводится аттестация школы?
Аккредитация образовательных организаций проводится Министерством дошкольного и школьного образования Республики Узбекистан или по усмотрению образовательных организаций международными аккредитационными организациями, признанными в республике.
Аттестация дошкольных образовательных организаций проводится в 5 лет, а общеобразовательных образовательных организаций — не реже одного раза в 11 лет при наступлении срока обязательной аккредитации.
Аттестация школ проводится в два этапа, которые состоят из внутренней и внешней аттестации на основе зарубежного опыта.
Его основная цель — развитие школы из года в год путём ежегодного выявления и устранения недостатков в школьной деятельности.
В этом процессе с привлечением квалифицированных экспертов на месте изучается достоверность результатов внутренней аттестации деятельности школы и дается оценка состояния качества образования.
Внутренняя оценка деятельности образовательных организаций проводится не позднее, чем за два месяца до проведения внешней оценки. Процесс внутренней оценки может занять до 24 рабочих дней.
Внешняя оценка деятельности организаций образования аттестационными комиссиями проводится в течение 3 рабочих дней.