Мактабдаги баҳолар ОТМга киришда ҳисобга олинади - Ta’lim / Образование
Ҳукумат қарори (696-сон, 19.11.2021 й.) билан Таълим ташкилотлари битирувчилари баҳоларининг ўртача кўрсаткичини ҳисоблаш ва уни олий таълим ташкилотларига кириш имтиҳонларида инобатга олиш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланган.
Мактаб битирувчилари
Низомга мувофиқ, мактаб битирувчиларининг шаҳодатномасидаги 11 йиллик таълимнинг сўнгги 6 йиллик баҳолари ОТМга киришдаги балга қўшилади. Баҳолар электрон платформалар орқали ҳисобланади ва ДТМнинг «ABITUR» дастурига юборилади.
Баҳоларнинг ўртача кўрсатгичи 6-11-синфлардаги ёки и ва 1-2-босқичлардаги йиллик баҳоларнинг умумий йиғиндисини ўқитилган фанларга бўлиш орқали чиқарилади.

Постановлением Правительства (от 19.11.2021 № 696) утверждено Положение о порядке подсчета среднего балла выпускников образовательных учреждений и его учета на вступительных экзаменах в высшие учебные заведения.
С 2022/2023 учебного года к баллам при поступлении в ВУЗ прибавляются оценки из аттестата об окончании школы за последние 6 лет из 11 лет обучения. Оценки рассчитываются через электронные платформы и отправляются в программу ГЦТ «ABITUR».
Средний балл рассчитывается путем деления общей суммы годовых оценок в 6-11 или 6-9 классах (плюс 1-2 курсы в средне-специальном образовательном учреждении) на количество пройденных предметов.