Ta’lim vazirlarining “Хorijiy tillar va umumtaʼlim fanlarini bilish darajasini belgilovchi milliy va xalqaro tan olingan sertifikatlar roʻyxatini tasdiqlash toʻgʻrisida”gi qo‘shma qarori loyihasi muhokamalar portaliga joylashtirildi.
Hujjat bilan oliy va oliy taʼlimdan keyingi taʼlimga kirishda tan olinadigan xorijiy tillarni bilish darajasini belgilovchi milliy va xalqaro sertifikatlar ro‘yxati tasdiqlash rejalashtirilmoqda.
Barcha tillar (shu jumladan pushtu, dariy, urdu, hindiy, uygʻur, fors tillari) bo‘yicha ro‘yxatga Bilim va malakalarni baholash agentligining chet tilini bilish darajasini aniqlash boʻyicha milliy sertifikatlarni qo‘shish rejalashtirilmoqda.
Oliy, fan va taʼlim vazirining buyrugʻi (65-son, 23.03.2023) bilan solishtirganda quyidagi sertifikatlarni ro‘yxatdan chiqarib yuborish taklif etilmoqda:
Ingliz tili bo‘yicha
— Test of English for International Communication (TOEIC)*
Fransuz tili
— Test de Connaissance du Francais (TCF)
Itaylan tili bo‘yicha
— Certificatos di Conoscenza della Lingua Italiana (CELI)
— Certificazione di Italiano come Lingua Straniera (CILS)
Yapon tili bo‘yicha
— Japanese Language Proficiency Test (JLPT)
Nemis tili bo‘yicha
— Deutsches Sprachdiplom (DSD II)
Arab tili bo‘yicha
— The Arabic Language Proficiency Test, Arabic Proficiency Test (ALPT, APT, E-TOAFL, American Council on the Teaching of Foreign Languages (ACTFL).
Loyihaga ko‘ra mazkur qaror kuchga kirgunga qadar amaldagi normativ-huquqiy hujjatlarga muvofiq olingan sertifikatlarga ularning olingan kunidan boshlab amal qilish muddati tugagunga (muddati cheklanmagan (belgilanmagan) sertifikatlar uchun sertifikat olingan kundan boshlab uch yildan ko‘p bo‘lmagan vaqt mobaynida) qadar imtiyoz qoʻllaniladi.

На дискуссионном портале размещен проект совместного решения министров образования «Об утверждении списка сертификатов государственного и международного признания, определяющих уровень владения иностранными языками и общеобразовательными предметами».
Документом планируется утвердить перечень национальных и международных сертификатов, определяющих уровень владения иностранными языками, признаваемых при поступлении в высшее и послевузовское образование.
Для всех языков (включая пушту, дари, урду, хинди, уйгурский, фарси) в список планируется добавить национальные сертификаты владения иностранным языком Агентства по оценке знаний и навыков.
Согласно приказу Министра высшего образования, науки и образования (№65 от 23.03.2023) из реестра предлагается исключить следующие сертификаты:
— Test of English for International Communication (TOEIC)*
— Test de Connaissance du Francais (TCF)
Итальянский язык
— Certificatos di Conoscenza della Lingua Italiana (CELI)
— Certificazione di Italiano come Lingua Straniera (CILS)
Японский язык
— Japanese Language Proficiency Test (JLPT)
— Deutsches Sprachdiplom (DSD II)
Арабский язык
— The Arabic Language Proficiency Test, Arabic Proficiency Test (ALPT, APT, E-TOAFL, American Council on the Teaching of Foreign Languages (ACTFL).
Согласно проекту, к сертификатам, полученным в соответствии с действующими нормативными правовыми актами до вступления в силу настоящего постановления, применяется льгота со дня их получения до истечения срока их действия (для сертификатов, срок действия которых не ограничен (не установлен), не более трех лет со дня получения сертификата).